avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Gabrielle2

Activitate Gabrielle2

Răspuns la discuția Concediu medical de maternitate
Buna ziua,

Exact pe acest link am calculat si eu, dar la CAS scrie 115 lei, nu 300 cum zice contabila. Nu inteleg de ce are impresia ca trebui oprit 300 lei. Inca o intrebare: sumele rezultate pe fiecare luna pentru cele 126 zile se vor lua chiar asa sau se mai retine ceva din ele?

Mulțumesc
Răspuns la discuția Concediu medical de maternitate
Buna ziua,

Voiam sa va intreb, referitor la concediul de maternitate, cat se opreste CAS? Este mai mult decat se oprea inante de ianuarie 2018?
Daca intru pe 1 martie in maternitate si am brutul pe ultimele 6 luni:

Septembrie 2017 - 2591
Octombrie 2017 - 2611
Noiembrie 2017- 3594
Decembrie 2017 - 3463
Ianuarie 2018 - 4438
Februarie 2018 - 4450

Cat ar trebui sa iau?
Mulțumesc frumos
Buna seara,

Puteti sa imi spuneti, va rog, daca odata cu schimbarea salarizarii de la 1 ianuarie 2018 s-a schimbat si calculul concediului de maternitate ( cele 126 zile )? Eu de pe 1 martie doresc sa intru in maternitate ( avand in vedere ca deja am 30 săptămâni de sarcina ) si contabila mi-a zis azi ca in maternitate voi lua cu 300 lei mai putin decat as fi luat in mod normal pentru ca va trebui sa imi opreasca plata concediului medical. Puteți sa ma ajutati cu un calcul daca va dau veniturile brute de care se vor tine cont la calculul concediului de maternitate?

Septembrie 2017 - 2591
Octombrie 2017 - 2611
Noiembrie 2017 - 3594
Decembrie 2017 - 3463
Ianuarie 2018 - 4438
Februarie 2018 - 4466.

Cu 85% din media brutului imi iesea o retinere cass de 115 lei/ luna. Sa inteleg ca acum va trebui sa plătesc dublu? Atat este retinerea dupa noua salarizare?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Multumesc mult pentru raspund! Deci pentru zilele de 30 noiembrie si 1 decembrie nu voi lua niciun ban? In decembrie in loc de 1700 cat am salariul net as lua 1200?
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 21 de saptamani si de pe 29.11 pana luni 04.12 sunt internata in spital cu iminența de avort ( contractii si sangerari ). Nu stiu exact pe ce cod va fi cuprins concediul medical pentru aceste zile ( o1 sau 06 ). Doream sa întreb cum se face calculul de 75% sau 100%, din salariul brut sau net? Daca sunt cuprinse si zilele de 30.1 si 01.12 care sunt zile libere nationale, eu nu voi fi platita deloc pentru aceste zile ( nici de la serviciu si nici din concediu )? Salariu meu brut pe 6 luni este:
- octombrie :2400 lei
- septembrie: 2400 lei
- august: 2400 lei
- iulie: 2400 lei
- iunie: 2100 lei
- mai: 2100 lei
Daca am 2 zile de medical cum calculez cat ar trebui sa iau salariu pe intreaga luna? De asemenea, intreb cum se calculeaza ( daca din brut sau net ) pentru ca doctorita insista sa imi dea 21 zile de concediu ( practic toata luna decembrie si nu știu daca risc sa imi scada indemnizatia lunara in concediul de crestere a copilului).

Multumesc
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Pot primi , va rog, un raspuns la solicitarea de mai sus? Va mulțumesc!
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 8 săptămâni si lucrez pe un post unde sunt platita cu 2400 lei brut ( respectiv 1700 net ) plus bonuri de masa in valoare de 200 lei. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- cum fac dovada bonurilor de masa impozabile pentru calculul indemnizatiei daca acestea nu sunt cuprinse în contractul de munca, dar apar pe fluturasul de salariu?
- daca intru in concediu medical din luna a 5 a ...sa zicem, cum se calculează indemnizatia? Tot din 1700 net plus 200 bonuri sau pe cei 75% cat iau in acea perioadă?

Mulțumesc frumos!
Va multumesc mult! Eu am fost in somaj 2 luni, cu dreptul la 12 luni si mi s-a spus de la Agentia de somaj ca practic acest contract pe 3 luni imi suspenda somajul, putand sa il reiau dupa expiratea contractului in cazul in care nu mai prelungesc. Eu sunt o fire mai precauta si doaream practic sa stiu daca , in caz de neprelungire, acele " alte clauze" imi pot cauza probleme sau sa constat ca defapt contractul era pe nedeterminată so defapt aceste 3 luni perioada contractuala era defapt perioada de proba. Deasemenea, voiam sa va intreb daca exemplarul de contract pe care l-am primit trebuia sa aiba stampila de ITM pe el sau eate ok asa, doar cu semnaturile partilor. Mulțumesc
Multumesc frumos pentru răspuns!

Asta i-am zis si eu, ca 90 zile este pentru perioada nedeterminata. Pe mine ma afectează in vreun fel daca las contractul asa? Nu e valabil ca si vechime in munca? Eu am luat poatul acesta si mi s-a suspendat somajul pe perioada aceata de 3 luni. Dupa aceste 3 luni pot sa am probleme, sa nu pot refuza prelungirea contractului sau sa piers somajul in cazul in care refuz sa prelungesc? Sincer, imi e jena sa ma duc a doua oara sa ii zic ca nu e ok contractul.
Buna seara,

Astazi am semnat contractul de munca pe perioadă determinatade 3 luni ( asaam vrut, desi mi s-a propus pe nedeterminata). Contractul este pe 3 luni ( de pe 11.04.2017 -11.07.2017), dar incheiat pe 10.04.2017 (asa scrie în partra de sus). La "Alte clauze " scrie ca perioada de proba este de 90 zile ( practica cat ar fi contratul), preaviz 20 zile in caz de demisie sau concediere. Pratic perioada de proba coincide cu toata perioada contractuala. Am intrebat contabila si a zis ca acum asa este standard pentru toate contractele, nu mai conteaza daca se face pe perioada determinata sau nedeterminată. Deasemenea, la durata contractului apare ingrosat si " nedeterminata " si "determinata ", doar ca este completat la cea determinata ca este pe 3 luni si perioada. Contractul este ok? Adica este pe nedeterminată, da? Mulțumesc frumos!