avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate MariaRaluca25

Activitate MariaRaluca25

Pe numele meu
Buna ziua, am o casa în construcție pe numele meu dar terenul este pe numele fostului meu iubit...specific că materialele folosite la casa sunt luate prin credit pe numele meu, achitat de mine.... Vreau să știu dacă din punct de vedere legal am dreptul la casa aceia? Mulțumesc!
Daca o persoana care are o vechime de 38 de ani la aceeasi societate unde plata se facea conform realizarilor si nu a contractului de munca, doreste sa iasa la pensie anticipata partial deoarece nu indeplineste conditiile de varsta [58 + 2 ani(deoarece se afla in zona toxica)], este legal ca dupa ce primeste decizia de pensionare aceasa sa fie echivalentul ajutorului social?
din pacate urme de violenta nu am .. doar mama e martora ca eram in aceasi casa ca am strigat-o sa cheme politia ca a dat in mine deoarece singur nu a vrut sa iasa afara din casa si cand a venit ea nu recunoastea nimik chiar daca pe fata mea se vedea urma de la lovitura..si plecand de buna voie nu a mai anutat politiei
am amenintari mai vechi la adresa mea inregistrate dar sunt vechi ...asa am doar probe mesengerul de la facebook (pentru ca este plecat in afara) si whatsappul
buna ziua . am 25 de ani si sunt necasatorita .. dintr-o relatie anterioara a rezultat un copil.( am aflat ca sunt insarcinata dupa despartire -motivul a fost violenta ) a vrut sa ne impacam cand aveam 3 luni de sarcina dar am refuzat categoric sa ne impacam .. nu tinea cont ca sunt in sarcinata si mereu im i provoca un stres emotional.. in urma discutiilor si a dorintei mele de a ma lkasa in pace ca imi pastrez copilul si il pot creste si singura a renuntat la a mai da in semn de viata si a plecat din tara... mentionez ca a trebuit sa nasc prin cezariana deoarece am luat de la el virusul hpv ... dupa ce am nascut din cauza cezarienei copilul a stat 15 zile internata pe terapie intensiva .. nici atunci nu m a cautat... a facut-o insa la 5 saptamani de viata ale copilului deoarece abia atunci spune el la anuntat mama lui ca fdac botezul si ca e fata bolnava( desi dupa mers prin mai multe spitale fam lui stia ca este bine copilul)... am incercat sa ii dau p sansa si s a dovedit a fi la fel de violent .. a dat in mine in timp ce ii dadeam la copil sa manance lapte matern ... pe certificatul de nastere veste trcut cu liniuta ... ideea este ca de o luna nu se afla in tara si primes zilnic injuraturi, acuzatii false, amenintari cu moartea la adresa mea si a mamei mele ca ne omoara el .. mai nou a spus ca pune pe altii sa fie batuta mama mea si ca imi ia el mie copilul si lucrurile nu raman asa... ce demersuri legale pot sa fac ca sa scap de el .. precizez ca m am ales si cu dupa venirea lui in tara m am ales si cu o depresie postnatala
Va multumesc!