Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata egala cu ajutorul social
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata egala cu ajutorul social

Daca o persoana care are o vechime de 38 de ani la aceeasi societate unde plata se facea conform realizarilor si nu a contractului de munca, doreste sa iasa la pensie anticipata partial deoarece nu indeplineste conditiile de varsta [58 + 2 ani(deoarece se afla in zona toxica)], este legal ca dupa ce primeste decizia de pensionare aceasa sa fie echivalentul ajutorului social?
Depinde de marimea veniturilor realizate pentru care s-a platit contributia pentru pensie. Daca acestea au fost mai mici de 58% din salariul mediu din luna respectiva, pensia va fi mai mica decat ajutorul social. La ora actuala ajutorul social reprezinta 58% din valoarea punctului de pensie.