avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate fofolea

Activitate fofolea

Bună Ziua mă numesc Necula C în data de 25-09-2018 am avut un accident în Ungaria ,un cetățean maghiar a accosat cu partea dreaptă un cerb după care a pătruns pe contrasens și ma lovit pe mine mașina dauna totala cetatenul maghiar din păcate a decedat ajuns în România am depus dosar de daună la Generali asigurări externe el fiind asigurat de Genertel Ungaria după aproximativ 90 zile primesc răspuns negativ de la asigurator pe motiv Cerbul este de vina sa mă adresez asociației de vînătoare .În luna ianuarie am primit de la poliția Ghyor Înceterea Urmăriri Penale cu detaliile accidentului viteza cetățean maghiar la impactul cu cerbul 78-91,la impact cu mine 68-70 viteza mea 60-65 la impact 18-22 ,pe sectorul de drum acționa indicatorul atenție animale sălbatice .După cele relatate am contactat un avocat din România în luna ianuarie, care îmi spune acum în septembrie , că a luat legătura cu poliția Ghyor și viteza pe sectorul de drum era 90 km/h și acționa indicatorul atenție animale sălbatice.Din cele relatate avocatul spune că cetățeanul maghiar circula cu viteza legală și nu poate acționa în instanță asiguratorul ci Asociația de Vînătoare.Pentru răspunsuri Mulțumesc anticipat.
Bună Ziua vă rog dacă poate să mă ajute cineva ,în data de 25-09-2018 am avut un accident în Ungaria mai pe scurt un cetățean maghiar a acrosat cu partea dreapta un cerb după care a pătruns pe contrasens și ma lovit frontal , mașina dauna totală am fost dus la spital din păcate celălalt șofer a decedat .În data de 01-10-2018 am deschis dosar daună la Generali Romania corespondentul Genertel Ungaria cu toate documentele necesare după aproximativ 3 luni am primit răspuns negativ de la Generali Romania în calitate de reprezentant de despăgubire conform Art.6:535.(1) din codul civil din Ungaria,daunele produse mașini mele,nu cad sub incidența legii de răspundere civilă auto a autoturismului maghiar.Motivul invocat îl reprezintă circumstanțele producerii evenimentului,provocat de impactul cu un animal sălbatic. Cu deosebit respect mulțumesc frumos!
Discuție parti sociale
Socrul împreuna cu mama mea au deschis o firma în decembrie 2016 fiind asociati ,socrul administrator Din pacate socrul a decedat în ianuarie 2017 de mentionat ca în actul constitutiv se specifica ,ca partile sociale se pot mosteni prin succesiune firma nu are nici un fel de activitate nu am deschi nici macar punct de lucru
,ce se poate face în continuare Multumesc anticipat