Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier Ungaria
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier Ungaria

Bună Ziua mă numesc Necula C în data de 25-09-2018 am avut un accident în Ungaria ,un cetățean maghiar a accosat cu partea dreaptă un cerb după care a pătruns pe contrasens și ma lovit pe mine mașina dauna totala cetatenul maghiar din păcate a decedat ajuns în România am depus dosar de daună la Generali asigurări externe el fiind asigurat de Genertel Ungaria după aproximativ 90 zile primesc răspuns negativ de la asigurator pe motiv Cerbul este de vina sa mă adresez asociației de vînătoare .În luna ianuarie am primit de la poliția Ghyor Înceterea Urmăriri Penale cu detaliile accidentului viteza cetățean maghiar la impactul cu cerbul 78-91,la impact cu mine 68-70 viteza mea 60-65 la impact 18-22 ,pe sectorul de drum acționa indicatorul atenție animale sălbatice .După cele relatate am contactat un avocat din România în luna ianuarie, care îmi spune acum în septembrie , că a luat legătura cu poliția Ghyor și viteza pe sectorul de drum era 90 km/h și acționa indicatorul atenție animale sălbatice.Din cele relatate avocatul spune că cetățeanul maghiar circula cu viteza legală și nu poate acționa în instanță asiguratorul ci Asociația de Vînătoare.Pentru răspunsuri Mulțumesc anticipat.
Dv ati fost lovit frontal de o masina ce a intrat pe contrasens. punct.
ce treaba aveti dv cu cerbul??
V-am mai raspuns la aceasta speta si anul trecut. In cazul in care exista indicatorul cu animale salbatice, raspunde asiguratorul RCA. Avocatul dumneavoastra v-a sfatuit gresit...
Trebuie actionat in instanta Asiguratorul RCA.
Pentru mai multe detalii/sfaturi gratuite, eventual la cererea dumneavoastra acordare de asistenta juridica fara plata in avans, ne puteti contacta in privat.
Cu stima,
Bicsak Laszlo,
Asociatia Victimelor Fara Vina