avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1752 soluții astăzi
Forum Activitate wasi1

Activitate wasi1

Răspuns la discuția Demisia comitetului executiv
Inclusiv presedintele asociatiei de proprietari si-a dat demisia si nu a desfasurat nici o actiune pentru alegerea unui nou comitet executiv si atunci cine ramane cu sarcinile de administrare si organizare pe tot acest timp odata ce nu a fost aleasa alta conducere?
Buna dimineata.Am revenit cu o intrebare la care stiu ca numai Dvs.imi puteti raspunde.Comitetul executiv al Asociatiei de proprietari si-a dat demisia si timp de 4 luni nu am avut comitet executiv si pe deasupra nici administrator intrebarea mea este cine gestioneaza menegmentul asocietie pe timpul cat nu exista comitet executiv si nu au predat mai departe documentele asociatiei neavand la cine?Cine plateste penalitatiile ce se aduna pe acest timp aplicate de prestatorii de servicii?
Cei din conducere adica(C.Ex,presedinte,cenzori) nu au verificat plata facturiilor probleme este ca sotia administratorului defunct nu a vrut sa dea noii conduceri nici un act,cum putem inainta in instanta ,daca nu avem dovada de certificat de inregistrare ca asociatie de proprietari fiind la ea.Am icercat sa le recuperam si cu organele de politie dar ei nici nu ne-au bagat in seama .Si inca o intrebare,Asocociatia de proprietari este obligata sa plateasca inca o data suma datorata+cheltuielile de judecata furnizorului/prestatorului(proprietarii avand dovada platii prin chitantele lunare de intretinere) si apoi sa isi recupereze suma de la mostenitorii defunctului,C.Ex,presedinte,cenzori?O seara placuta.
Buna ziua.A preluat de curad presidentia asociatiei de proprietari unde locuiesc si am aflat de la vechea conducere ca administratorul a delapidat fondul de administratie(cheltuieli)neplatind facturile restante la salubritate din anul 2013 pana in decembrie 2015.Administratorul a decedat in august 2015,iar asociatia de proprietari sa trezit cu o hotarare judecatoreasca cu suma restanta fata de firma de salubritate +cheltuielile de judecata.Majoritatea proprietarilor au chitantele cu plata intretinerii pe acesti ani ,respectiv 2013-2014-2015.Ce sfaturi imi puteti da in acesta situatie.Va multumesc.