avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1238 soluții astăzi
Forum Activitate Vicky777

Activitate Vicky777

Răspuns la discuția Custodie minor
Custodie fizica comuna nu este acceasi cu autoritate parinteasca exercitata in comun ? In fiecare weekend si vacanta merge copilul la tatal sau dar se pare ca tot nu e multumit Multumesc !
Răspuns la discuția Custodie minor
Eu locuiesc acum cu parintii mei, ambii pensionari. Copilul mrrge la scoala , este supravegheat si ingrijit de parntii mei cat sunt la serviciu ( fac naveta deoarece lucrez la o scoala dintr- o alta comuna ) . Fostul sot locuueste singur in casa construita de parintii lui ,iar acestia locuiesc in Bucuresti. Lucreaza in ture de 24 h cu 48 h
Răspuns la discuția Custodie minor
Buna ziua, copilul are 9 ani. Desi, unde locuiesc in momentul de fata, fiul meu nu duce lipsa de nimic tot spune ( sau este invatat sa spuna, nu stiu) ca nu ii place si ca vrea sa stea cu tatal sau . Eu nu doresc sa il oblig sa stea cu mine ca mai tarziu sa ma urasca. Fostul sot zice sa facem o intelegere la notar si ca nu doreste pensie alimentara , etc . Nici eu nu stiu ce sa fac
Buna seara , am divortat la sfarsitul lunii septembrie. In urma acestuia domiciliul fiului nostru a fost stabilit la mine ( mama) iar autoritatea parinteasxa exercitata in comun. Fostul meu sot vine sa il ia in weekend di in vacante chiar daca oe hotararea judecatoteascs nu este speficat nimic in acrasta privinta. Nu am dorit sa il privez copilul nostru in a petrece timpul liber cu tatal sau . Acum fostul meu sit doreste ca el sa obtina domiciliul acestuia si ma ameninta ca daca nu ii dau copilul de buna voie , atunci ma va da in judecata si ca va castiga spunand ca el are o situatie mai buna , eu locuind acum ka parintii mri intr- o casa modesta.. In timpul casatoriei acesta era foarte violent fata de mine si nu imi dadea voie sa imi vizitez parintii iar copilul nu este obisnuit cu acestia. Ba msi mult il influenteaza pe copil spunandui ca acolo unde locuiam cu fostul sot este casa lui iar copilul este bulversat el fiind atasat de noi amandoi. Ar avea sanse sa castige el fiind cadru militar iar eu cadru didactic ?