avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate Arheolog

Activitate Arheolog

Am fost indrumat de agentul de politie sa formulez plangerea pe persoana fizica, scriind in declaratie numele si prenumele celui ce era responsabil de santier. Din cauza asta ma gandesc acum sa nu ajung sa-i platesc si lui cheltuieli de judecata, el fiind reprezentant al firmei in momentul respectiv. Multumesc pentru atentie si pentru raspuns. Apreciez
Buna ziua! Am o intrebare si pentru asta voi povesti pe scurt ce s-a intamplat. Intr-o seara am lasat masina pe o strada unde erau si alte masini. A doua zi dimineata cand am coborat, un escavator imi tracta masina(aceasta fiind cuplata in treapta 1 de viteza-rotile data fiind blocate), seful de santier motivand ca trebuie sa asfalteze. In urma operatiunii m-am ales cu cauciucurile distruse prin frecare respectiv aripile zgariate destul de vizibil. Am chemat politia si acestia au aflat identitatea sefului de santier care a spus ca nu exista nicio dovada conform careia el a dat dispozitie ca masina sa fie trasa si ca nu el a condus tractorul. Alaturi de politisti am formulat o plangere penala impotriva sefului de santier intrucat tot ceea ce se intampla acolo este responsabilitatea lui. Mentionez ca detin o inregistrare video in care el gesticula catre muncitori in timp ce acestia incercau tractarea autoturismului meu. Intrebarea mea este urmatoarea
Plangerea este corect indreptata catre seful de santier sau trebuie formulata impotriva firmei de constructii?
Anul acesta, prietena mea a fost admisa in cadrul unei facultati din Universitatea Ovidius Constanta, la forma de invatamant cu taxa. La inmatriculare, a achitat 40 procente din taxa, reprezentand 1400 lei, iar in decembrie o transa de 20% reprezentand 700 lei. Ulterior, am observat pe profilul ei ca a fost trecuta la fara taxa. Stiind ca unora dintre studenti li s-au inapoiat sumele, cu o mica perceptie din partea facultatii, am fost si noi in audienta la domnul Rector al facultatii, care ne-a confirmat ca a fost trecuta la fara taxa inca de pe 30 octombrie (verbal). Initial, cei de la secretariat au refuzat ideea de a inapoia banii, insa dupa putina agitatie cu liga studentilor, am reusit sa depunem o cerere. Domnul Prorector, a afirmat ca intradevar, niste bani trebuie restituiti. In cererea pe care am adresat-o, am solicitat inapoierea taxei platite cu conditia ca facultatea sa pastreze banutii pe care ii datorez, respectiv banutii aferenti lunii octombrie ( calculele lor). Saptamana trecuta am fost chemati la departamentul financiar insa deodata, surpriza, nu a venit statul de plata. Am mai asteptat pana astazi insa surpriza din nou, am primit doar 700 lei ( transa platita in decembrie, desi prietena mea era la fara taxa din octombrie- spunandu-ne ca au avut probleme de comunicare intre casierie si departamentul financiar). Cu toate acestea, nu mi se pare corect, avand in vedere ca din aceeasi universitate, alti studenti si-au recuperat toti banii. Colac peste pupaza, acum 5 zile a aparut in ziar un furt de la casieria facultatii (facut de catre casierita) de 200.000 lei noi. Nu stiu daca are vreo legatura insa nu suntem multumiti de 700 lei, fiindca din calculul nostru reiesea pe luna octombrie doar 270 lei pentru facultate iar restul dati studentei. Ma poate indruma cineva, va rog foarte mult? Poate gresesc eu, si ei au dreptate. (ps: in contract nu este nimic de genul acesta precizat)
Anul acesta, prietena mea a fost admisa in cadrul unei facultati din Universitatea Ovidius Constanta, la forma de invatamant cu taxa. La inmatriculare, a achitat 40 procente din taxa, reprezentand 1400 lei, iar in decembrie o transa de 20% reprezentand 700 lei. Ulterior, am observat pe profilul ei ca a fost trecuta la fara taxa. Stiind ca unora dintre studenti li s-au inapoiat sumele, cu o mica perceptie din partea facultatii, am fost si noi in audienta la domnul Rector al facultatii, care ne-a confirmat ca a fost trecuta la fara taxa inca de pe 30 octombrie (verbal). Initial, cei de la secretariat au refuzat ideea de a inapoia banii, insa dupa putina agitatie cu liga studentilor, am reusit sa depunem o cerere. Domnul Prorector, a afirmat ca intradevar, niste bani trebuie restituiti. In cererea pe care am adresat-o, am solicitat inapoierea taxei platite cu conditia ca facultatea sa pastreze banutii pe care ii datorez, respectiv banutii aferenti lunii octombrie ( calculele lor). Saptamana trecuta am fost chemati la departamentul financiar insa deodata, surpriza, nu a venit statul de plata. Am mai asteptat pana astazi insa surpriza din nou, am primit doar 700 lei ( transa platita in decembrie, desi prietena mea era la fara taxa din octombrie- spunandu-ne ca au avut probleme de comunicare intre casierie si departamentul financiar). Cu toate acestea, nu mi se pare corect, avand in vedere ca din aceeasi universitate, alti studenti si-au recuperat toti banii. Colac peste pupaza, acum 5 zile a aparut in ziar un furt de la casieria facultatii (facut de catre casierita) de 200.000 lei noi. Nu stiu daca are vreo legatura insa nu suntem multumiti de 700 lei, fiindca din calculul nostru reiesea pe luna octombrie doar 270 lei pentru facultate iar restul dati studentei. Ma poate indruma cineva, va rog foarte mult? Poate gresesc eu, si ei au dreptate. (ps: in contract nu este nimic de genul acesta precizat)
Deci nicio sansa sa aflu ce se poate intampla. Adresarea intrebarii pe acest site, pierdere de timp. Am inteles, va multumesc!
Aici am ocazia sa stau de vorba cu oameni ce au cunostinte judiciare. Asta este intrebarea mea. Vreau sa stiu ce i se poate intampla fiindca nu am de gand sa distrug viata unui tanar pentru 200 lei. Asta este motivul pentru care vreau sa stiu ce poate pati in cel mai rau caz si ce poate pati in cel mai bun caz.
Multumesc! Asta vreau sa fac insa as mai dori sa stiu ce i se poate intampla in cel mai rau caz respectiv ce i se poate intamplat in cel mai bun caz?
Am participat la o loterie organizata pe un grup de facebook. Am cumparat tichete(imaginare) in valoarea de 190 de lei. Am fost desemnat castigator insa dupa cateva discutii cu cel caruia i-am virat banii, m-am ales sa fiu blocat pe facebook de el. Tot ce am acum sunt datele lui de la banca( Iban + nume complet) si niste conversatii in care el imi spune ca va depune coletul prin curier cat de curand. Ce pot sa fac? Ma gandesc ca nu e de competenta politiei