avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate loredana-g

Activitate loredana-g

Buna ziua. Locuiesc de 5 ani intr-un apartament Anl cu contract de inchiriere. Am facut cere la mine la servici pt decont deoarece lucrez in sistemul penitenciar unde prin legea functionarului public cu statut privat am dreptul la decont. Insa legea e interpretabila si decontul nu se poate efectua pe motiv ca mi s-a atribuit locuinta si ca apartine primariei. Legea este 293/2004 ...legea privind statutul functionarului din ANP.
Am stat toti acesti 5 ani in chirie aivi deoarece chiris era mica si locuinta aproape de scoala, insa acum chiria aprospe s-a triplat. Ce ma sfatuiti.....?
Răspuns la discuția raspuns intampinare
Multumesc . E cam cu "ras cu " plans" intampinarea lui. In esenta acesta este de acord cu marirea pensiei alimentare in cuantum fix pt cei doi copii aflati in intretinerea mea. Invedereaza si faptul ca mai are un copil in intretinere rezultat dintr-o casnicie anterioara lucru specificat si de mine in carerea catre instanta. Situatia expusa in intampinarea lui e cam incurcata deoarece a incurcat copii si datele lor de nastere. ( pe cel avut anterior casatoriei l-a asociat ca rezultat in urma casatoriei noastre si pe unul dintre copii nostri l-a pus ca fiind din casatoria anterioara gresindu-i si data nasterii).

In raspunsul la aceasta intampinare ar trebui sa clarific inca o data instantei despre ce minori e vorba sa scot in evidenta greseala? Desi am anexat certificatele acestora de nastere.
Buna ziua. Am primit azi intampinarea facuta de fostul sot in calitate de parat la cererea mea de marire a pensiei alimentare. Acesta a facut intampinarea cu specificarea ca este de acord cu marirea in cuantum fix insa eu vreau cota procentuala deoarece veniturile sunt fluctuante an de an si nu doresc sa apelez de fiecare data instantelor judecatoresti pentru a cere marirea de pensie alimentara. Va rog sa imi spune-ti cum sa fac formularea catre instanta ca raspuns la intampinare. EU reprezentandu-ma singura.