avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate falcon10

Activitate falcon10

Buna seara,

In urma cu 3 ani am achizitionat o garsoniera, intr-un bloc nou. La doar cateva luni dupa ce ne-am mutat, in baie a inceput sa picure apa. La semnalarea problemei catre dezvoltator, s-a constatat existenta unor probleme cu izolatia blocului. Am fost asigurati ca problema s-a rezolvat prin inlocuirea coloanei de apa pluviala.
De atunci insa, problema a persistat, si la fiecare ploaie mai intensa, ne confruntam cu apa pe tavanul din baie. Asociatia de proprietari sustine ca o firma a venit sa rezolve problema de fiecare data, insa nu stiu de ce picurarea reapare.
Ne puteti sfatui asupra pasilor de urmat? Care sunt prevederile legii in aceasta situatie?
Discuție Apa in baie
Salutare comunitate,

Am achizitionat o garsoniera exact acum 2 ani. Dupa nici cateva luni, cand ploua se umezeau peretele fals din baie in zona oglinzii precum si tavanul fals.

Dezvoltatorul nu a putut identifica problema, spunand ca doar a inserat o alta teava de diametru mai mic pe cea existenta. Mentionez ca in zona baii sunt tevile pluviale, precum si tevile menajere.

Dezvoltatorul nu ne-a prezentat niciun proces verbal de expertiza a unei firme asupra problemei.

Astazi in urma topirii zapezii tavanul e ud pe o suprafata consistenta, precum si in zona oglinzii si este si patat de atata apa.

Daca problema nu s-a rezolvat in 2 ani de zile, pot da in judecata dezvoltatorul si sa cer daune morale in instanta?


Va stau la dispozitie si pentru alte intrebari. Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc,
Catalin