avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1356 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratii apa de pe terasa blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratii apa de pe terasa blocului

Buna seara,

In urma cu 3 ani am achizitionat o garsoniera, intr-un bloc nou. La doar cateva luni dupa ce ne-am mutat, in baie a inceput sa picure apa. La semnalarea problemei catre dezvoltator, s-a constatat existenta unor probleme cu izolatia blocului. Am fost asigurati ca problema s-a rezolvat prin inlocuirea coloanei de apa pluviala.
De atunci insa, problema a persistat, si la fiecare ploaie mai intensa, ne confruntam cu apa pe tavanul din baie. Asociatia de proprietari sustine ca o firma a venit sa rezolve problema de fiecare data, insa nu stiu de ce picurarea reapare.
Ne puteti sfatui asupra pasilor de urmat? Care sunt prevederile legii in aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:01, 19 Decembrie 2017
Bună ziua, vorbim de vicii ascunse ale bunului cumpărat. Situaţia poate fi remediată fie prin reparaţie, fără niciun cost din partea dumneavoastră, fie prin reducerea preţului pe care l-aţi plătit pentru garsoniera, proporţional cu gravitatea viciilor existente sau chiar rezoluţiunea contractului şi restituirea preţului platit (punerea părţilor în situaţia anterioară).
Orice persoana care are cunostiinte in domeniu constata ca sunt aspecte total diferite izolatia blocului si coloana de apa pluviala
Asociatia de proprietari daca a detinut raport juridic cu o firma,care sa rezolve problema,firma nu a acordat garntie pentru prestatia executata?
Contactati initial operator economic specializat care sa idendifice concret factorul generator si ulterior apelati la operator economic autorizat care sa execute remedierea deficientei si sa acorde garantia lucrarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Izolatie terasa de bloc/actiune in justitie mihaita70 mihaita70 Buna ziua, detin o garsoniera intr-un bloc din Bucuresti la ultimul etaj. In urma cu 3 saptamani o firma a refacut terasa blocului la propunerea asociatiei de ... (vezi toată discuția)
Vicii ascunse depistate dupa achizitie imobil nou ioanaras ioanaras Buna ziua Am achizitionat in anul 2013 un apartament constructie 2009. Dupa 6 luni am depistat primele vicii ascunse. Apa de ploaie nu este colectata in ... (vezi toată discuția)
De un an de zile mă încerc să conving asociația să repare o porțiune de pe acoperiș și nu reușesc, spun că oamenii nu vor să contribuie cu bani. cum se poate rezolva această situație? Florinacios Florinacios Locuiesc într-un bloc de garsoniere la etajul 3 si am fost inundat din cauza coloanei apei pluviale. S-au facut reparatii pe acoperis pe coloana mea (refacut ... (vezi toată discuția)