avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina-elena23

Activitate Cristina-elena23

Buna ziua, am o nelamurire in ceea ce priveste poprirea.
Am o poprire pusa pe salariu si sunt angajat cu 4 ore si 870 lei brut pe luna.
De cand am poprirea pusa, mi s-a oprit cate 250 de lei in fiecare luna ceea ce mi se pare cam mult.
As vrea sa stiu daca in aceste conditii poprirea este aplicata corect.
De asemenea, art 729 alineatul 3 spune ca poprirea se poate aplica doar asupra partii care depaseste jumatate din cuantumul salariului minim net pe economie. Se poate aplica acest articol in cazul meu?

Multumesc anticipat
Buna ziua.Am niste nelamuriri in ceea ce priveste o poprire pe salariu si v-as multumi daca mi-ati putea da niste informatii. Prietenului meu i s-a trimis o poprire pe salariu la biroul firmei unde lucreaza.Am cautat informatii si am aflat ca daca el are salariu mai mic decat minimul pe economie, atunci poprirea poate fi pusa pe ceea ce depaseste jumatate din minimul net pe economie. Mentionez ca el este incadrat la 4 ore cu un salariu brut de 625 lei, deci cu 438 de lei net pt ca ia si bonuri de masa.Acesti 438 de lei nu depasesc jumatate din minimul net pe economie, deci in cazul acesta nu cred ca este voie sa i se puna poprire pe salariu.Totusi cei de la birou i-au spus ca aceasta este o cacealma si ca cel mai probabil i se vor opri bani.Ce este de facut in cazul acesta?Pot sau nu sa ii opreasca bani din salariu?Va multumesc