avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate claudius022

Activitate claudius022

In perioada pandemiei am lucrat de acasa. Din cauza durerilor articulare mi-am achizitionat un birou mobil astfel incat sa pot lucra si din picioare. De carand angajatorul mi-a impus sa merg la birou. I-am cerut in prealabil sa imi ofere un birou mobil pentru a evita din nou durerile articulare insa, nu am primit un raspuns. Dupa o singura zi la biroul angajatorului au revenit durerile articulare, destul de puternice, si persista. I-am cerut din nou angajatorului birou si prezentat situatia insa tot nu am un raspuns favorabil. E ceva ce se poate face din punct de vedere legal? Mentionez ca am investigatii medicale pentru toate articulatiile problematice si fost la fizioterapie, kinetoterapie un ultimele 12 luni, constant, insa nu am nicio recomandare medicala scrisa pentru birou mobil.
Răspuns la discuția Taxe venituri extrasalariale
Va multumesc pentru raspuns! Ultima parte a raspunsului nu imi este clara:
"atunci veti declara si plati tot pana la 15 martie 2020 25% CAS + 10% CASS obligatoriu, procente aplicate doar la valoarea plafonului"
"procente aplicate doar la valoarea plafonului" inseamna ca daca voi depasi suma de 12 salarii minime brute (24960 lei) voi plati CAS + CASS + impozit din suma totala obtinuta pana la 15 martie sau doar CAS + CASS + impozit aplicat la valoarea plafonului, asta insemnand 0,45 * 24960 lei pe tot anul?

Va multumesc,
Claudiu
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu informatii cu privire la taxele pe veniturile extrasalariale?
Sunt angajat full time (programator) iar pe langa asta am si activitati de freelancer pe acelasi domeniu (programare). Pentru veniturile din freelancing trebuie sa platesc doar impozit sau si CAS + CASS?

Va multumesc,
Claudiu
As dori sa lucrez remote pentru o companie din Europa. Care sunt taxele pe care trebuie sa le platesc statului roman?

Va multumesc!