avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1310 soluții astăzi
Forum Activitate IopalContab

Activitate IopalContab

un srl-d infiintat in 10.2016 o sa angajeze o persoana .Tanand cont ca a trecut 5 luni dela infiintare mai poate beneficia de scutire CAS pentru salariatul sau ?

multumim .
Discuție Declaratia 091
O societate NEPLATITOARE DE TVA cu asociat unic are ca obiect activitati interpretare artistica . Asociatul eeste imaginea pe Romania a unei firme din UE si participa pe teritoriul Romaniei la diferite activitati facturand catre firma din UE serviciile . Firma din UE este platitoare de tva si inscrisa in ROI ( am verificat ) . Insa nu stim daca si societatea din Romania trebuie sa fie si ea platitoare de tva .O solutie ar fi sa ceara cod de tva doar pentru operatiuni intracomunitare .Este corect sau nu este necesar in speta data ?
Multumim pentru raspuns .
Problema este ca la normele de completare la declaratia 394 se spune ca rectificarea la 394 se poate face doar daca sunt eronate datele deja inregistrate ( furnizor ,nr , facturi , sume etc ) nu se face insa referire la facturi care nu au fost introduse initial ( ex : furnizor nou neintrodus in declaratia initiala ) .Solutia prezentata de dvs am folosit-o si noi intr-adevar , insa inainte de octombrie 2016 .
Suntem in dilema .
am primit azi facturi de cumparari din 2016 (cu tva ) .Cum se procedeaza cu inregistrarea lor ? In decembrie 2016 , tinand cont ca termenul de definitivare a exercitiului financiar este 30.05.2017 ? Ce se va intampla cu declaratia 394 ?
va multumim .
multumim pentru raspuns .
O persoana cu diabet grad 2 este scutita la impozit aferent venituriloe salariale ?
Multumim .