Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Declaratia 091
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Declaratia 091

O societate NEPLATITOARE DE TVA cu asociat unic are ca obiect activitati interpretare artistica . Asociatul eeste imaginea pe Romania a unei firme din UE si participa pe teritoriul Romaniei la diferite activitati facturand catre firma din UE serviciile . Firma din UE este platitoare de tva si inscrisa in ROI ( am verificat ) . Insa nu stim daca si societatea din Romania trebuie sa fie si ea platitoare de tva .O solutie ar fi sa ceara cod de tva doar pentru operatiuni intracomunitare .Este corect sau nu este necesar in speta data ?
da, obligatoriu