avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate Jynx

Activitate Jynx

Am primit o citatie

"Dl... domiciliat... este chemat la D.I.I.C.O.T. din Bucuresti... pentru data de 18 august 2017 ora 15:30, in calitate de suspect, in vederea audierii.
Suspectul citat, are dreptul la un avocat cu care sa se prezinte la termenul fixat.
In caz de neprezentare se va dispune mandat de aducere, conform art. 265 C.p.p.."

Pe spatele plicului este data de 16.08.2017
Am deschis plicul abia astazi, 21.08, deci am omis data prezentarii.

Mentionez ca am primit citatia datorita unui incident in care am fost surprins de organele de politie consumand singur, in public, o tigara cu marijuana, pe data de 10 februarie (cantitatea era sub 1 gram). Am fost dus la sectie, mi-au luat datele si pe urma mi-au dat drumul.

Este un numar de telefon pe citatie, ar ajuta daca sun si mentionez faptul ca abia astazi am deschis plicul?

Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie? Care ar fi urmatorii pasi?
Am fost prins consumand iarba, detineam la mine inca o 'tigara', in total o cantitate de 0.5 grame. Am semnat procesul verbal, am cooperat cu agentii.
Am fost informat de organele de politie ca urmeaza sa fiu contactat de Antidrog, iar pe urma va stabili procurorul ce se va intampla.
Mi-au spus ca cel mai probabil dosarul meu va fi dat la clasare, din cauza cantitatii mici.

Nu mi-au dat un termen anume cand au spus ca voi fi contactat. De asemenea, au precizat ca ma vor contacta telefonic (au uitat sa-mi ceara numarul, dar presupun ca il au sau il stiu deja).

Nu sunt sigur ce se va intampla cand voi fi chemat la Antidrog.
Mentionez ca nu am alte antecedente.

Ce masuri imi sugerati sa iau (daca este necesar sa consult si personal si un cabinet de avocatura)?
Este posibil sa existe si alte complicatii?