Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentare la audiere, motivare și posibile ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentare la audiere, motivare și posibile consecințe

Am primit o citatie

"Dl... domiciliat... este chemat la D.I.I.C.O.T. din Bucuresti... pentru data de 18 august 2017 ora 15:30, in calitate de suspect, in vederea audierii.
Suspectul citat, are dreptul la un avocat cu care sa se prezinte la termenul fixat.
In caz de neprezentare se va dispune mandat de aducere, conform art. 265 C.p.p.."

Pe spatele plicului este data de 16.08.2017
Am deschis plicul abia astazi, 21.08, deci am omis data prezentarii.

Mentionez ca am primit citatia datorita unui incident in care am fost surprins de organele de politie consumand singur, in public, o tigara cu marijuana, pe data de 10 februarie (cantitatea era sub 1 gram). Am fost dus la sectie, mi-au luat datele si pe urma mi-au dat drumul.

Este un numar de telefon pe citatie, ar ajuta daca sun si mentionez faptul ca abia astazi am deschis plicul?

Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie? Care ar fi urmatorii pasi?
Admin, administrator
Sunati la numarul de pe citatie si explicati-le situatia, o sa va cheme in alta zi.
Se pare ca sunteti acuzat de savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 din Legea 143/2000.
V-au citat sa va aduca la cunostinta fapta pentru care se efectuează urmărirea penală şi încadrarea juridică a acesteia.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Daca aveti posibilitatea angajati-va avocat care sa va asiste in toata acesta procedura.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Daca vreti sa angajati avocat poate suna avocatul dupa ce il angajati.
Si daca nu angajati avocat este necesar sa telefonati pentru a nu va complica situatia.
Nu este foarte grav ca nu ati fost la audiere dar trebuie sa va prezentati ca sa remediati problema.