avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentare la audiere, motivare și posibile ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentare la audiere, motivare și posibile consecințe

Am primit o citatie

"Dl... domiciliat... este chemat la D.I.I.C.O.T. din Bucuresti... pentru data de 18 august 2017 ora 15:30, in calitate de suspect, in vederea audierii.
Suspectul citat, are dreptul la un avocat cu care sa se prezinte la termenul fixat.
In caz de neprezentare se va dispune mandat de aducere, conform art. 265 C.p.p.."

Pe spatele plicului este data de 16.08.2017
Am deschis plicul abia astazi, 21.08, deci am omis data prezentarii.

Mentionez ca am primit citatia datorita unui incident in care am fost surprins de organele de politie consumand singur, in public, o tigara cu marijuana, pe data de 10 februarie (cantitatea era sub 1 gram). Am fost dus la sectie, mi-au luat datele si pe urma mi-au dat drumul.

Este un numar de telefon pe citatie, ar ajuta daca sun si mentionez faptul ca abia astazi am deschis plicul?

Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie? Care ar fi urmatorii pasi?
Ultima modificare: Luni, 21 August 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:12, 22 August 2017
Sunati la numarul de pe citatie si explicati-le situatia, o sa va cheme in alta zi.
Se pare ca sunteti acuzat de savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 din Legea 143/2000.
V-au citat sa va aduca la cunostinta fapta pentru care se efectuează urmărirea penală şi încadrarea juridică a acesteia.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Daca aveti posibilitatea angajati-va avocat care sa va asiste in toata acesta procedura.

Ultima modificare: Luni, 21 August 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Daca vreti sa angajati avocat poate suna avocatul dupa ce il angajati.
Si daca nu angajati avocat este necesar sa telefonati pentru a nu va complica situatia.
Nu este foarte grav ca nu ati fost la audiere dar trebuie sa va prezentati ca sa remediati problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posesie marijuana pentru consum Codros Codros Am avut doua incidente in care am fost oprit de un jardarm si o data de un politist de la diicot in care am fost oprit si prins asupra mea in ambele ... (vezi toată discuția)
Ce se poate întâmpla? chemat la audieri după un an și jumătate roba roba acuma un an jumate ma prins politia cu un 0 ,5 la mine de iarba si acuma dupa un an jumate mau sunat sa merg la audieri de la anti drog si nici nu sa prezentat ... (vezi toată discuția)
Prins cu marijuana valifnc valifnc Buna ziua, in urma cu cateva luni am fost prins de politie cu 0.5g de marijuana, astazi am primit citatie sa ma prezint la parchet, ma puteti ajuta cu ceva ... (vezi toată discuția)