Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prins cu marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prins cu marijuana

Buna ziua, in urma cu cateva luni am fost prins de politie cu 0.5g de marijuana, astazi am primit citatie sa ma prezint la parchet, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi ? La ce sa ma astept ?
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 4 din Lege 143/2000. Probabil a venit rezultatul expertizei si procurorul a dispus efectuarea up in continuare si fata de dvs.
O sa fiti audiat in calitate de suspect.
În cazul săvârşirii infracţiunilor prevăzute la art. 4, procurorul dispune, în termen de 24 de ore de la începerea urmăririi penale, evaluarea consumatorului de către centrul de prevenire, evaluare şi consiliere antidrog, în scopul includerii acestuia în circuitul integrat de asistenţă a persoanelor consumatoare de droguri.
Angajati-va avocat si discutati cu el strategia apararii.
Veti fi audiat.
Procurorul o sa vrea sa stie de unde ati cumpărat.
E posibil sa vrea si sa ii ajutati...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat