avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate andyyblue

Activitate andyyblue

Multumesc pentru raspunsul prompt.
C.i.m. va inceta cu acordul partilor.
Doresc sa stiu daca mama poate intrerupe concediul de maternitate. Inteleg ca pierdem indemnizatia pentru perioada care nu isi mai ia acel concediu.
Scopul nostru este ca tatal sa poate intra in concediu de crestere copil din prima zi dupa nastere (ceea ce se poate daca mama nu este angajata sau nu este in concediu de maternitate).
Buna ziua!
As dori sa stiu daca se poate intrerupe concediul de maternitate prin demisie.
Mama este in concediu de maternitate si urmeaza sa nasca in curand. Doreste sa isi dea demisia la zi de la actualul loc de munca (angajatorul este de acord). Concediul de maternitate mai continua?
Intrebarea este daca tatal poate intra in concediul de crestere a copilului din prima zi de la nastere, sau va trebui sa astepte pana cand se termina concediul de maternitate?
Multumesc pentru raspuns!
Dar am facut greseala sa platesc cu cardul firmei. Ce fac cu acea tranzactie?

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Am dorit sa cumpar un produs din Cehia, de la un en-gros specific. Datorita unei comunicari deficitare, ei nestiind engleza aproape deloc, am ajuns sa platesc la casa cu cardul firmei. Cand mi s-a eliberat factura am observat ca a fost facuta pe persoana fizica.
Stiu ca este o greseala de incepator din partea mea (si chiar sunt incepator), dar intrebarea este cum pot sa procedez pentru a introduce acea factura in contabilitate/sa ies din acest impas?
Mentionez ca suma de achizitie este de aproximativ 100 EUR
Multumesc!