avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1464 soluții astăzi
Forum Activitate MarcuStefana

Activitate MarcuStefana

Buna seara.Sunt kinetoterapeut, angajata, pe perioada nedeterminata de peste 5 ani, intr-un spital privat( cu o capacitate de peste 100 paturi), in contract cu CAS.Conform noii grile de salarizare( din cate stiu regasita in legea 250/2016) ce salar minim (legal) ar trebui sa imi acorde?Mi-am intrebat angajatorul daca o data cu cresterea salariilor personalului sanitar, o sa imi mareasca si mie salariul si mi-a spus ca ei sunt privati si ca nu pot sa imi creasca salariul: este adevarat ceea ce mi-au spus?Ce drepturi am ca si angajata la privat, spre deosebire de un kinetoterapeut angajat la stat?
Tin sa mai mentionez ca spitalul are o sectie de medicina fizica si balneologie si sectie de ingrijiri paliative, desfasurandu-mi activitatea de kinetoterapeut in ambele sectii.Cum pot afla ce spor ar trebui sa primesc, unde sa caut, exista vreo lege?
Si o ultima intrebare: exista functia de coordonator al kinetoterapeutilor( sau cel putin de sef, responsabil al intregii echipe de kinetoterapeuti).M-ati putea lamuri daca exista acest post.
Astept cu nerabdare un raspuns.Va multumesc!

Lucrez intr-un birou cu mai multi colegi. Acum ~1an m-am imbolnavit de sindrom de colon iritabil care dincolo de simptomele care ma deranjeaza pe mine se manifesta si prin flatulenta excesiva(intr-o ora cred ca flatuez de minim 30-40 de ori). Am stat in concediu medical, am luat si iau in continuare tratament, dar nu este nici o amelioare.
Am informat medicul de medicina muncii al firmei problema pe care o am si mi-a sugerat sa stau in concediu medical. Doar ca am luat concediu medical doar vreo 3 saptamani dupa debutul bolii. Mentionez ca am de asemenea si hiperhidroza(transpiratie excesiva). Lucrul a devenit foarte greu la munca, ma simt discriminata de catre colegi, relatiile s-au deteriorat considerabil, i-am comunicat toate acestea sefului meu, dar el mi-a spus sa stau linistita si sa nu imi fac griji.Ce incerc eu sa inteleg este ce drepturi ale angajatului am pierdut in momentul in care m-am imbolnavit si de ce nu pot obtine un spatiu putin mai retras de lucru spre exemplu. Inca o intrebare este daca pot si sanctionata in vreun fel pentru aceste probleme de sanatate?