avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate djpedros

Activitate djpedros

A lucrat efectiv din 1982 pana in 2005, apoi din 2013 pana in prezent, deci vreo 34 de ani. 8 ani si-a platit singura contributiile
Buna ziua! Soacra mea are 60 de ani, s-a angajat in 1982 si lucreaza si in prezent. Intre 2005-2013 a fost plecata in Italia, a platit contributii la sistemul de pensii italian si "din mana" la cel romanesc. Recent a mers la casa de pensii sa se intereseze cand se poate pensiona si i s-a spus ca inca nu are stagiul minim de cotizare, pentru ca perioada in care si-a platit singura contributiile nu este luata in calcul. Dupa calculele ei are peste 40 de ani de contributie. Poate iesi la pensie acum sau trebuie sa astepte pana la 63 de ani?
8 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe dvs ce va deranjeaza mai mult: ca au plantat flori sau ca au imprejmuit spatiul? Poate ne spuneti si orasul, ar ajuta
4 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna, eu va sfatuiesc sa va lasati fiul sa se desprinda de fusta dvs, sa devina barbat, sa ia propriile decizii si sa-si traiasca linistit viata alaturi de sotia lui. Dvs pareti sa aveti o parere foarte proasta despre viitoarea nora, dar puneti-va si in situatia ei: daca fiul dvs o ia razna si se ajunge la divort, ea ce face? Ajunge pe strazi cu copilul? Asa cum dvs nu aveti incredere in ea, cu siguranta nici ea nu are in dvs, si are si motive, cu asemenea postare…
Si daca, sa presupunem, dupa casatorie va inapoiaza banii pe care i-ati cheltuit pentru cumpararea apartamentului, ati fi multumita? Ce va deranjeaza mai mult: ca o intrusa se instaleaza in apartamentul la care si dvs ati contribuit sau ca fata vrea sa simta ca are si ea un loc al ei?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteti solicita un loc de parcare pentru persoane cu dizabilitati?
4 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce legatura are iesitul din tara? Dvs respectati legile din Romania sau pe cele din tarile Europei de Vest? Nu contesta nimeni testarea copiilor atata vreme cat se face LEGAL. Va rog sa puneti aici un articol de lege care impune obligativitatea testarii copiilor de catre parinti si nimeni nu va mai avea nimic de spus

4 din 15 utilizatori consideră
acest răspuns util
A ajuns un ordin de ministru sa tina loc de lege… Si daca imi duc copilul netestat ce se intampla? Cum se poate verifica daca l-am testat sau nu?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Punand problema la modul acesta sugerati ca o persoana nevaccinata este automat infectata. Ori Curtea de Apel Cluj deja s-a pronuntat in aceasta privinta si a argumentat ca nu se poate pune semnul egal intre o persoana vaccinata si una sanatoasa sau intre o persoana nevaccinata si una bolnava. Din punctul meu de vedere, orice ingradire de drepturi si libertati ar trebui sa se faca doar prin lege, nu prin HG sau OUG
Deci este discriminare sau nu? Strict din punct de vedere legal. Nu ne intereseaza parerile voastre personale si subiective despre vaccinare
Răspuns la discuția Vaccinare obligatorie
Este ilegal. Daca nu va primeste faceti plangere la ITM