avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate costandas

Activitate costandas

Am fost parte civila intr-un proces penal de inselaciune- ( la care am fost supusa in 2011- si pe care am vrut sa o sterg din memorie ) -cu 5 parti civile , 3 vatamate si 2 inculpati, care s-a incheiat in decembrie 2017 cu stabilirea vinovatilor (cei 2 inculpati) , pedepse, si sumele pe care trebuie sa le dea fiecarei parti civile , mie revenindu-mi suma de 1000lei .
Acum , in ianuarie 2018, am primit citatie la curtea de apel in calitate de intimat .
Intrebarea mea este daca sunt obligata sa ma duc, sau daca pot sa ies si in acest stadiu al procesului.
Multumesc. cu recunostinta.
multumesc pentru raspuns ;
v-as mai ruga sa-mi spuneti daca sunt obligata prin lege sa ma prezint la proces
Pentru o inselaciune, ce a avut loc in 2011, procesul penal are loc pe 21.02.2017.
Sunt 12 parti, din care 2 inculpati; procesul se desfasoara in alta localitate.
Eu sunt parte civila si as vrea sa renunt.
Mi se solicita, printr-o scrisoare care mi-a ajuns pe 17.02.2017 , ca anterior termenului din 21.02.2017sa precizez daca doresc sa ma impac cu inculpatii printr-un inscris autentic , sau sa ma prezint.

Va rog foarte mult sa-mi spuneti ce presupune sa fac impacarea si ce urmari sunt pentru mine daca nu ma prezint la proces.

Multumesc .