avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1906 soluții astăzi
Forum Activitate fervus

Activitate fervus

Răspuns la discuția desfiintare SRL cu doi asociati
Multumesc pentru promptitudine!
As vrea sa vand societatea in schimb oamenii sunt in ziua de azi cel putin grijulii (daca nu paranoici) cand vine vorba de cumparat o SC si prefera sa faca una noua. Rog pe oricine vede acest post si ar fi interesat sa o cumpere (nu cer nici un ban pe ea, decat sa isi plateasca actele de preluare a societatii) sa imi dea un mesaj privat.
Multumesc!
Buna ziua!
Sunt unul dintre asociatii unui SRL - cu doi asociati. Firma nu a mai avut nici un fel de activitate de aproximativ 3 ani, fara sa fi fost facut vre-un act de suspendare a activitatii. Pur si simplu bilantul si declaratiile de impozit/TVA au fost depuse pe 0. Nu avem datorii, credite, nimic.
Acum ne-am saturat de birocratie, schimbarea codurilor CAEN, etc. si dorim sa o desfiintam.
Am gasit pasii de desfiintare la ONRC pe pagina:
[ link extern ]

Din cate inteleg, acesti pasi ma pot ajuta sa fac radierea de la ONRC

Ceea ce nu inteleg este, cum se face radierea de la FISC. Am nevoie neaparat de un lichidator? (firma nu are mai nimic in, si oricum, orice bunuri se pot vinde catre asociati daca este nevoie, pentru simplificare)
Mi s-a spus ca am nevoie de un raport contabil facut de altcineva decat contabilul firmei mele. Poate ma puteti lamuri despre ce e vorba si cine exact poate sa mi-l intocmeasca?
V-as ruga daca poate cineva sa enumere pasii exacti care trebuie facuti pentru desfiintarea completa a firmei (nu doar de la Reg Comertului ci si de la FISC)! Va multumesc!
Buna ziua!
Sunt unul dintre cei doi asociatii ai unei societati comerciale (SRL).
Firma mea nu a mai avut activitate de ceva timp. Ne gandeam sa o desfiintam, dar un amic doreste sa o cumpere. Toata contabilitatea firmei este in regula si a fost recent verificata de un expert contabil.

Ma intereseaza care sunt pasii pe care ar trebui sa ii urmam pentru a face vinzarea firmei? Va trebui sa ne ocupam si de schimbarea sediului social. De asemenea, ne puteti spune si un cost estimativ? Am gasit pe cineva care s-a oferit sa faca toate actele pentru noi pentru 10 milioane, insa ni s-a parut desult de mult mai ales ca suntem deja obisnuiti cu birocratia.
Ar putea cineva sa imi explice, deci, pe pasi, ce avem de facut? De asemenea, mi-ar fi de mare folos niste modele de contract.
Multumesc!