avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1784 soluții astăzi
Forum Activitate dana123456

Activitate dana123456

am un imprumut la provident, am avut doua, unul am platit, am si banca care imi ia 75% din pensie pe card, la provident cand am iesit la pensie nu au vrut sa faca esalonare, la banca m-au inteles, au facut reesalonare,dar provindetul nu a vrut, de atunci din 2015 platesc mereu la provident asa cum am spus un imprumut am achitat, mai am de dat 1400 da stiu m-am intins cu imprumutul prea mult dar din pensie trebuie sa si traiesc, acum desi platesc in fiecare luna la provident m-au amenintat la telefon ca imi trimit recuperatorii sau pune poprie pe pensie, au dreptul? si asa dupa ce opreste banca rata abia am din ce trai, cum e cu cosul zilnic? atat timp cat eu platesc in fiecare luna au dreptul sa faca poprire pe pensie daca am si rata la banca?nu am ajuns datoare ca m-am distrat dimpotriva, ce ma sfatuiti? multumesc mult
am un imprumut la provident, am avut doua, unul am platit, am si banca care imi ia 75% din pensie pe card, la provident cand am iesit la pensie nu au vrut sa faca esalonare, la banca m-au inteles, au facut reesalonare,dar provindetul nu a vrut, de atunci din 2015 platesc mereu la provident asa cum am spus un imprumut am achitat, mai am de dat 1400 da stiu m-am intins cu imprumutul prea mult dar din pensie trebuie sa si traiesc, acum desi platesc in fiecare luna la provident m-au amenintat la telefon ca imi trimit recuperatorii sau pune poprie pe pensie, au dreptul? si asa dupa ce opreste banca rata abia am din ce trai, cum e cu cosul zilnic? atat timp cat eu platesc in fiecare luna au dreptul sa faca poprire pe pensie daca am si rata la banca?nu am ajuns datoare ca m-am distrat dimpotriva, ce ma sfatuiti? multumesc mult
am un imprumut la provident, am avut doua, unul am platit, am si banca care imi ia 75% din pensie pe card, la provident cand am iesit la pensie nu au vrut sa faca esalonare, la banca m-au inteles, au facut reesalonare,dar provindetul nu a vrut, de atunci din 2015 platesc mereu la provident asa cum am spus un imprumut am achitat, mai am de dat 1400 da stiu m-am intins cu imprumutul prea mult dar din pensie trebuie sa si traiesc, acum desi platesc in fiecare luna la provident m-au amenintat la telefon ca imi trimit recuperatorii sau pune poprie pe pensie, au dreptul? si asa dupa ce opreste banca rata abia am din ce trai, cum e cu cosul zilnic? atat timp cat eu platesc in fiecare luna au dreptul sa faca poprire pe pensie daca am si rata la banca?nu am ajuns datoare ca m-am distrat dimpotriva, ce ma sfatuiti? multumesc mult
Discuție provident
am imprumut la provident, am mai pus intrebare in feb 2017, din cauza faptulu ica am fost nevoita sa ies la pensie anticipat o perioada nu am putut plati la provident (2 luni) si am ramas restanta am incercat sa fac reesalonare dar au spus ca nu se poate, am si rata la banca, care este 70% din pensie,, din feb 2017 am platit in fiecare luna la provident atat cat am putut avand si rata la banca, acum doamna care vine sa ia rata mi-a spus ca se face verificare si cei restantieri vor fi dati la firme de recuperare, ce imi pot face avand in vedere ca am platit lunar nu a fost luna in care sa nu platesc ( da am avut restante anul 2016 cand am iesit la pensie dar de atunci platesc in fiecare luna o suma care totusi sa ma lase sa si mananc cu toate ca am banca care imi ia rata 70% din pensie) ce se poate face? multumesc
Răspuns la discuția imprumut la provident
cand am fost pensionata anticipat,(am preferat anticipat decat de boala desi am probleme mari pt ca sunt altii mai bolnavi ca mine) am incercat asa cum am spus mai sus sa mi se faca o reesalonare dar au spus ca nu se poate
am facut un imprumut la provident in dec 2015 am avut unele probleme in 2016, am devenit pensionara, am vorbit cu seful de la provident in 2016 anuntand ca nu voi putea plati rata la acea perioada fiind destul de mare si am rugat sa se reesaloneze imprumutul, a spus ca nu se poate, de atunci platesc in fiecare luna ceva, (mai putin decat rata normala impusa de ei, dar platesc in fiecare luna) primesc de la ei plicuri cu instiintari ca imi va transfera la departamentul de recuperare datorii, eu deja am si rata la banca, unde nu sunt restanta (cei de la banca au inteles problema si mi-au facut reesalonarea imprumutului dar din pensie trebuie sa si traiesc sa platesc si facturile, ce pot face cei de la provident avand in vedere ca rata la banca e mare 70% din pensie si eu totusi platesc si la provident in fiecare luna multumesc
cu respect