avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate andreea2020

Activitate andreea2020

Va multumesc la amandoi pentru raspunsuri.
Din pacate nu imi mai permit sa repar si sa pun tot la loc pentru ca am deja credit de platit si oricum ar costa imens sa fac din nou , minim 40 000 ron , deci prefer apa la bidon pentru spalat la lighean si aeroterma iarna cand e frig, asta e viata in 2018, Bucuresti.
Buna ziua, am avut un instalator care mi-a lucrat instalatia termica si sanitara , am descoperit ieri ca tevile de sub gresie nu au fost lipite cum trebuie -> a trebuit sa scot gresia intrucat am inundat vecinul de jos [ a N oara] si presiunea centralei scadea la 0.1bar pentru ca pierdea apa pe instalatie .
Cu siguranta va trebui sa scot tot din casa [ parchet , gresie si ce mai am eu pe jos] pentru ca e clar ca mai sunt probleme si oricum nu risc .
Ce pot face in acest caz? Nu am nimic semnat cu ''domnul'' , nu mi-a dat chitanta sau bon , lucra la negru....
Răspuns la discuția plata euro sau lei
Zaharia Silvia a scris:

Conform Regulamentului BNR nr. 4/2005 (cu modificarile ulterioare) toate platile pe teritoriul Romaniei de catre persoanele rezidente se fac numai in modena nationala, adica in leu.
Deci, atat avansul pe care il platiti in numerar, cat si restul pretului pe care il veti plati prin transfer bancar se vor face numai in lei.
In urma modificarii regulamentului, anumite plati pe teritoriul Romaniei, se pot face si in alta moneda dar situatia prezentata de Dvs. nu intra in exceptiile prevazute de actul normativ, mai sus citat.


Va multumesc mult de tot pt lamuriri Dvs si Doamnei Car3men.
just_55, se pare ca nu se poate cum spuneti dvs , chiar daca si eu si vanzatorul dorim sa facem tranzactia in euro.
Buna dimineata.
Doresc sa cumpar un apartament urmand sa inchei un antecontract.
Avansul [arvuna] achitata in fata notarului se poate plati in Euro ?
Am citit ca ar trebui in RON echivalentul sumei stabilite in euro[ asa ar fi legal..]
Deasemenea la plata integrala cand se face contractul propriu zis de vanzare -cumparare - plata integrala prin transfer bancar fara credit- tot in ron se va face plata? Eu am suma in euro de aceea sunt confuza.
Multumesc