avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca9876

Activitate Raluca9876

Răspuns la discuția Plângere penală ?
gi-jane2, aveti dreptate, e lepră de-a noastra, nu e strain.
Nici mama lui nu mi a facut o impresie prea buna, era numai lapte si miere pt ca stia de la el ca l am ajutat cu bani, dar ca mama sa iti inveti fiul ca e bine sa traiesti pe spatele femeilor.... nu mi se pare normal deloc. Ce fel de barbat e acela care se bucura la banii unei femei?
M am decis ca nu merita osteneala si il voi ignora total, sper sa nu mai am de a face cu el niciodata. Probabil, vorba cuiva de mai sus, in cateva luni ma va uita si isi va cauta alte victime. Oricum in ultimul meu mesaj i am spus ca voi depune plangerea si ca citatia ii va fi trimisa si in Anglia si in Romania, asa ca sper ca va sta asa intr o lunga expectativa, in asteptarea citatiei. Macar sa simta si el putina spaima si teroare.
Răspuns la discuția Plângere penală ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc tuturor pt raspunsuri. Intr adevar el imi stie datele personale (adresa de domiciliu si locul de munca).
Ce s a mai intamplat de cand v am scris prima data: i am dat termen o saptamana sa imi vireze datoria in cont si i am spus sa nu incerce sa ma mai contacteze niciodata. In caz contrar i am spus ca ii voi depune plangere penala la parchet.
Din pacate nu am reusit sa il sperii deloc, au trecut cele 7 zile, banii nu au aparut in cont, iar el mi a dat mesaje cum ca o duce f greu acolo in Anglia, ca imi va da banii in mana cash cand va veni in Romania si alte mesaje lacrimogene care sa imi inspire mila fata de el. De exemplu mi a trimis poze ca are picioarele umflate si cu rani sangerande din cauza muncilor grele pe care le face in prezent. Nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca eu nu mai vreau sa ne vedem niciodata in realitate, iar banii daca vrea sa mi i dea inapoi sa mi i dea doar prin virament bancar si nu cash in mana cum zice el ca vrea sa mi i dea. El ii da inainte cu mesaje de genul "m ai uitat asa repede"... etc. sperand sa mi produca mila si sa ma determine sa renunt la depunerea plangerii. Singura diferenta in mesajele lui este ca nu m a mai insultat si amenintat, dar acum incearca sa ma impresioneze cu alte metode.
L as bloca definitiv peste tot (si pe el si pe mama lui), dar are toate datele mele, deci daca vrea sa ma gaseasca poate sa ma gaseasca.

P.S. Pt route: Multumesc pt recomandarea de carti de NLP, chiar aveam de gand sa caut si sa citesc asa ceva. Exista persoane in lumea asta care "te fac din vorbe" si nu vreau sa mai am de a face cu astfel de persoane.
Pt lavinia jalonski: nu ma amagesc stiu ca nu ma iubeste, incerc doar sa ma asigur ca nu ma va contacta cand va veni in tara.
Pt Pompillia: nu este la inchisoare, mi a aratat prin apeluri video de multe ori ca locuieste cu chirie intr o casa impreuna cu alti romani in Londra.
Buna ziua, va rog daca vreti sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie: Merita sa ii fac plangere penala unui individ pe care l am cunoscut pe internet, el sub pretextul ca dorea "o relatie serioasa" si invocand pierderea locului de munca din cauza pandemiei, m a pacalit sa ii depun niste sume de bani in contul din Romania (el actualmente locuind in Anglia de 3 ani), iar apoi a inceput sa imi vorbeasca urat, sa ma hartuiasca efectiv cu mesaje si apeluri mai ales noaptea desi i am aratat prin apeluri video ca lucrez in ture de noapte si eram obosita de multe ori, nu mai aveam nicio putere; in afara insultelor care au inceput sa devina periodice a ajuns chiar si sa ma ameninte ca va veni in Romania si ma va gasi si ma va bate pe strada?!?! Mentionez ca eu sunt o femeie divortata, locuiesc cu fiul meu si acest barbat a putut vedea aceste lucruri prin toate apelurile video pe care le am avut dar sustinea ca eu inca mai am o relatie cu fostul sot din cauza faptului ca nu am facut inca partajul si apartamentul in care locuiesc cu fiul meu este cel comun cu fostul sot. Nu ma credea cand ii spuneam ca nu mai am nicio relatie cu fostul sot acesta locuind de mai multi ani in alta parte. Punea presiune pe mine sa fac partajul si sa imi impart toate bunurile materiale cu fostul sot, desi i am explicat ca prioritar pt mine in aceasta perioada este fiul meu care urmeaza sa aiba bacalaureatul si intrarea la facultate si nu am timp acum pt procesul de partaj. Suma totala de bani pe care i am depus o in cont ajunge la aproximativ 550 lire sterline (~3000 lei). La inceput m a impresionat ca din cauza lockdown ului din Anglia mi a spus ca nu mai poate lucra, dar pe parcurs a inceput sa spuna ca el are de fapt un job secret si de aceea nu poate sa vina in tara sa ne vedem.... Nu mai stiam ce sa cred? Avea bani si totusi mi a cerut si mie... In concluzie, dupa mai multe informatii contradictorii m am decis ca nu pot avea incredere in acest om si nu vreau sa am de a face cu el, mai ales din cauza limbajului folosit si presiunii constante pe care o punea pe mine. I am cerut datoria inapoi, dar nu a vrut sa mi o trimita (asta dupa ce m a jignit de multe ori spunandu mi ca nu are nevoie de banii mei). Pai daca nu are nevoie de ce nu mi i da inapoi? Informandu ma de pe net, m am gandit ca as putea sa ii fac plangere penala pt: amenintare (art 206 cod penal), înșelăciune (art 244 cod penal), hărțuire (art 208 cod penal) și insulte (art 205 cod penal vechi?...-din pacate am citit ca aceasta nu se mai regaseste in actualul cod penal).
Exista probe destule in telefonul meu, mesaje scrise text si audio inregistrate din care se vede clar cum m a amenintat, mi a cerut sa ii depun bani in cont in repetate randuri, m a hartuit cu apeluri si mesaje, mi a adresat nenumarate injurii si insulte. Suma de bani nu este un capat tara pt mine pana la urma, dar cel mai mult ma sperie amenintarea pe care mi a facut o, nu as vrea sa ma trezesc atacata pe strada de un nebun cu care am vorbit mai multe luni pe net zilnic, dar pe care nu l am cunoscut totusi personal niciodata. Am cunoscut o pe mama lui, care normal ca s a purtat f bine cu mine, dar el mi a zis ca e bolnava de inima si sa nu cumva sa ii vorbesc mamei lui despre neintelegerile noastre ca sa nu faca infarct. Eu am asteptat destul sa vina si el in tara sa ne cunoastem cu adevarat, dar el nu a venit sustinand ca nu are destui bani. Oricum m am saturat m a tinut destul in spaima si teroare si intrebarea mea este deci: Merita sa ii fac plangere penala la parchet? Pot sa cer si daune morale pt ce mi a facut? Am sanse sa imi mai vad banii inapoi? Sau sa il las in plata Domnului? Dar daca vine in Romania si ma cauta?... Chiar nu stiu de ce este in stare acest om....oricum m am interesat si am citit ca ordinele de restrictie in Romania nu se aplica persoanelor straine ci doar membrilor de familie?!?!....adica violenta fizica nu poate fi decat domestica?!?! Adica orice nebun e liber sa ne atace pe strada si daca nu e membru al familiei el va ramane nepedepsit?!...
Multumesc pt eventualele raspunsuri, imi cer scuze pt lungimea mesajului.
Buna ziua,
Ce probe trebuie sa aduca sotia inselata la divort? Am deocamdata o poza (cu sotul meu si amanta) si niste conversatii de pe messenger. Sunt suficiente pt a demonstra infidelitatea? Problema este ca noi avem un copil de 14 ani si daca divortam vreau sa raman cu copilul in apartamentul in care locuim si sa plece sotul. Apartamentul este pe numele nostru al amandorura, ca sot si sotie, dar el tot timpul mi-a reprosat ca la nunta noastra parintii mei nu au dat la fel de multi bani cat au dat ai lui.... Mai conteaza acum cine si cat a dat? Noi avem 18 ani de casnicie. In tot acest timp noi am mai contractat un apartament prin credit ipotecar l-am aranjat impreuna si l-am inchiriat cu gandul sa il avem sa i-l dam copilului cand va creste mare. Acum am aflat ca el a ajuns sa se intalneasca cu amanta in acel apartament pe care eu il credeam inchiriat...
El a fost un tata bun pt copil, dar din pacate in ultima vreme a cam lipsit de acasa si acum am in sfarsit si probele infidelitatii lui.
Va rog deci sa imi spuneti cum sa procedez ca sa ies cat mai bine la divort. Vreau deci sa ma lase cu copilul in apart in care locuim si sa obtin bani de la el pt intretinerea copilului acea pensie alimentara nu ma pricep, va rog spuneti-mi aceste probe pe care le am vor fi expertizate si cum anume mi le a trimis cineva. Cred ca sunt reale nu sunt fake-uri pt ca sotul s-a purtat f urat cu mine in ultima vreme, deci....
Răspuns la discuția Iesirea unei persoane din tara
L-am întrebat direct si a negat. A spus ca a fost plecat cu serviciul. Dar eu tot mai am îndoieli...
Răspuns la discuția Iesirea unei persoane din tara
Soțul mi-a spus ca a fost plecat cu serviciul cateva zile. Nu as vrea sa ma duc sa il verific la el la serviciu, pt ca daca povestea asta nu este adevarata, atunci......
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca pot afla daca o persoana a iesit din tara la o anumita data ? Este o situatie f. grea pt mine. Mi s-a spus de catre niste persoane ca soțul meu ar fi plecat din tara cateva zile cu alta femeie in Austria, vreau sa stiu daca pot verifica oficial aceasta informatie in vreun fel, ca sa stiu daca divortez sau nu de soțul meu. Va multumesc mult daca imi raspundeti.