avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate DankePFA

Activitate DankePFA

Buna ziua,

daca sunt un PFA cu norma de venit si vreau sa facturez (doar) catre USA o suma anuala de 80K Euro, trebuie sa aplic TVA?
Ce declaratii trebuie depuse in acest caz? Trebuie declarata suma reala facturata?
Multumesc!
Buna ziua,

1. Este permis sa ai in Romania un PFA la Norma venit cu Caen 6202 si concomitent sa fii angajat cu carte de munca in Germania (norma intreaga sau partiala)? Unde sa ma interesez in Romania si unde in Germania? Am buletin de Romania dar locuiesc si lucrez de 6 ani in Germania.
2. Daca este permis asa ceva, taxele pt PFA se vor plati in Romania si pt contractul de munca din Germania as plati taxele de angajat in Germania? Stiu ca prin declaratia A1 obtinuta in Romania evit impozitarea pt PFA si in Germania.
3. Unde am rezidenta fiscala in acest caz?
4. PFA ul factureaza numai in strainatate catre 2 clienti (din USA si din Germania - altul decat Firma unde e contractul de munca).
Activitatea pe PFA se desfasoara la sediul clientului, deci in strainatate; asta inseamna ca nu sunt prezent 183 zile pe an in Romania, este vreo problema? Ori Mai bine declar ca voi lucra si din Romania? As vrea de fapt sa evit acordul asociatiei de locatari si majorarea impozitului la locuinta mea.

Multumesc anticipat pentru orice ajutor.