avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate vittorio1

Activitate vittorio1

Buna ziua!
Ma aflu intr-o situatie nu tocmai placuta.Sotia decedata in 2012.Nu avem copii.Parintii sotiei decedati.Sotia are 2 frati,amandoi in viata.Cineva m-a sfatuit sa ma adresez la Infonot pentru a vedea daca fratii sotiei si-au exprimat optiunea succesorala.In raspunsul primit de la Infonot,in aceasta perioada de 4 ani,nimeni nu si-a exprimat optiunea succesorala.(acceptare sau renuntare la mostenire).
Dliema este urmatoarea:neexprimandu-si optiunea succesorala,fratii sotiei isi pierd drepturile succesorale?Daca "Da", care este organul abilitat sa constate decaderea din drepturi a fratilor sotiei:notarul sau instanta de judecata?
Cu alte cuvinte,pot face succesiunea la notar sau sunt obligat sa ma adresez instantei de judecata?
In speranta ca cineva ma va ilumina, va multumesc din suflet!
Răspuns la discuția succesiune
Va multumesc frumos pentru explicatii.Ca intotdeauna promti si profesionali!
Răspuns la discuția succesiune
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția succesiune
Scuzati-ma !A fost un contratimp.E totul clar.Cealalta jumatate exista.Spun asta pentru ca inainte cu citeva zile de decesul lui a chemat toti copiii ,sa ne comunice dorintele lui.
Răspuns la discuția succesiune
Nu cred ca am fost destul de explicit.Prin succesiunea facuta dupa decesul primei sotii,tatalui meu vitreg ii apartinea jumatate din casa si terenuri,iar cealalta jumatate celor 3 copii.Deci el era proprietar pe jumatate din patrimoniul cu care a intrat in cea de-a doua casnicie.Faptul ca a fost casatorit legal cu mama,nu ii da drepturi si asupra bunurilor ei?Deci copiii lui naturali pot ridica pretentii la bunurile mamei mele?
Răspuns la discuția succesiune
Dar mamei ce i se cuvine?
Discuție succesiune
Buna ziua si felicitari pentru modul in care reusiti sa dati o mana de ajutor noua,celor care in anumite momente santem pur si simplu dezorientati.Problema mea este urmatoarea:mama a ramas vaduva cu 2 copii cu multi ani in urma.Dupa 18 ani se recasatoreste legal cu o persoana care devine tatal vitreg al meu si al fratelui meu.Dupa 22 de ani de casnicie,moare si tatal nostru vitreg,motiv pentru care sint aici sa aflu amanunte despre succesiune.
Tatal meu vitreg a intrat in casatoria cu mama mea cu urmatorul patrimoniu:3 copii,o casa si terenuri,totul fiind din casatoria lui anterioara.Mentionez ca la succesiunea dupa prima lui sotie,el a renuntat la partea lui in favoarea celor 3 copii avuti de la prima sotie.
Mama mea a intrat in casatoria cu tatal meu vitreg cu urmatorul patrimoniu:2 copii (eu si fratele),o casa si terenuri,totul fiind din casatoria ei anterioara.La succesiunea facuta dupa moartea tatalui nostru natural,totul a revenit mamei.
In urma celei de a 2-a casnicii,patrimoniul mamei mele si al tatalui meu vitreg a ramas acelasi:nu au avut copii impreuna,nu au vindut sau cumparat terenuri sau case.
Cu aproximativ 2 luni in urma,tatal meu vitreg a decedat.Care sint partile care se cuvin fiecaruia dintre noi?
Cu respect, va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Donatie cu suspensie?!!!!!
Va multumesc mult.Voi reveni cu detalii cit de curind ,cind voi fi in posesia lor.
Buna ziua si felicitari pentru modul in care reusiti sa dati o mana de ajutor persoanelor care sint in impas.As avea si eu o intrebare.Vreau sa-mi cumpar un teren la munte pentru constructia unei case de vacanta.Proprietarul actual al terenului zice ca a dobindit acest teren printr-o DONATIE CU SUSPENSIE.Pentru mine,sincer,acesta e un termen necunoscut.As dori sa stiu la ce riscuri ma expun cumparind acest teren si daca aceasta donatie mai poate fi atacata de alti familiari ai proprietarului.Multumiri anticipate!O zi buna tuturor!
Buna ziua.Am si eu o nelamurire ,drept pentru care apelez la staff-ul vostru de profesionisti. In ianuarie 2008 ar trebui sa cumpar de la o persoana fizica circa 10 hectare de teren extravilan.Se plateste pentru acesta tranzactie tva-ul de 19% tinind cont ca atit vinzatorul cit si cumparatorul sint persoane fizice?Mai simplu:daca faceam aceasta tranzactie in decembrie 2007,plateam mai putin decit in ianuarie 2008?
Va multumesc si va doresc sarbatori fericite si un 2008 plin de realizari !