avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate SergiuTent

Activitate SergiuTent

2 persoane din aceias firma au concediate in baza art 65 Codul Muncii. Sa folosit acelas model de Decizie si motivare, doar nume diferite. Am deschis proces inpotriva Deciziei de concediere in acela timp. O persoana castiga si la fond si la recurs, cealalta persoana pierde si la fond si la recurs. In prezent se asteapta motivarea, Sentintei de la Curtea de Apel, pentru persoana care a castigat. Ce pot sa fac eu, in situatia in care am piedut procesele?
Prin Hotarire Consiliu Local, modifica organigrama si statul de functii al unei societati comerciale unde detine integral capitalul social. In actul constitutiv al societati este prevazut ca administratorul sa faca propunere pentru aprobare organigrama si stat de functii. ProiectuL de Hotarire este initiat de Primar(care conf. Legi 215/2001 nu are nici o atributie legate de societatea comerciala), si nu se regaseste in dispozitivul de legalitate al Hotariri nici macar o adresa din partea administratorului firmei in acest sens.
Se poate cere in instanta constatare nulitati actului de autoritate prin depasirea competentei materiale a Primarului?
Răspuns la discuția conflict de munca
Incerc sa ma concentrez prin a demonstra ca nu sunt motive serioase si reale in fundamentarea Hotariri. Firma are rezultate bune, este locul 2 in top firme pe judet iar modificarile la vechea organigrama: sunt in plus 2 posturi de conducere.
CRED CA NU ESTE LIPSIT DE INTERES SI FAPTUL CA IN FISA POSTULUI EU AM TRECUT SA FUNDAMENTEZ ORGANIGRAMA IN FUNCTIE DE INTRESELE FIRMEI.
Administratorul nu a tinut cont de acest aspect.
Răspuns la discuția conflict de munca
Apreciez ca trebuie atacata decizia de concediere, dar si in contencios, Hotarirea consiliului Local care modifica organigrama
Răspuns la discuția conflict de munca
Buna, Hotarirea de modificare a organigramei este in termen de control de legalitate le prefect dupa care se comunica si administratorul abia asteapta.... sunt in concediu dar va urma preavizul si desfacerea contractului de munca, estimez maxim o luna de zile.
Foarte pe scurt:
Sunt angajaat ca dir. executiv la o firma a CL Hunedoara, administratorul face o adresa catre Primarie pe care nu o cunosc, iar Primarul initiaza un proiect de Hotarire de modificare a Actului constitutiv al societati si imi este retrasa conducerea activitati zilnice, prevazute in , Regulamentul firmei si Act constitutiv FISA POSTULUI(CARE NU SE MODIFICA) si o da Administratorului.(contactul de mandat nu se modifica in sensul Hotariri) Peste o luna de zile am rol decorativ in firma, nu mai semnez nici un act, nici un angajat nu mai tine cont de ce spun. Dupa aceasta perioada Adminisatratorul propune modificarea organigramei si se desfinteaza postul de director executiv ( care ramine in Act constitutiv si ROF al firmei) dar se infintaeaza alte posturi de conducere. Firma este pe profit. Astept opinia voastra.