avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoadi

Activitate Nicoadi

Răspuns la discuția DIFERENTE DE APA RECE
Multumesc!
Daca doriti,desigur ,cu drag si interes mai putem discuta
Astept raspunsul asociatiei cu privire la acest aspect
Răspuns la discuția DIFERENTE DE APA RECE
Multumesc!
Daca doriti,desigur ,cu drag si interes mai putem discuta
Astept raspunsul asociatiei cu privire la acest aspect
Răspuns la discuția DIFERENTE DE APA RECE
Buna ziua!
nu avem apa la subsol,doar daca sunt pe teava de la apometrul central la bloc
Am solicitat o expertiza pentru detectarea acestor fisuri realizata de cei de la reteaua de apa
Multumesc pentru raspunsul dvs!
Buna ziua!
Cum se calculeaza diferentele de apa rece inregistrate si distribuirea sumelor de plata aferente la un bloc dintr-o asociatie de proprietari ?
Am aproximativ 5 ani de cand m-am mutat in bloc ,inca de atunci am tot platit diferente de apa in valoare de pana la 30-32 lei lunar.
Intr-o adunare a membrilor scarii am hotarat ca ar fi o idee mai buna montarea de apometre cu unde radio ,datorita unei clase de precizii mai bune,iar ceilalti locatari ce nu doresc, sa imparta la pausal valorile diferentelor.
Acum,dupa montarea acestor apometre,o luna am avut diferente de apa in valoare de 0.22 lei, urmand ca luna aceasta sa avem valori ale diferentelor in cuantum de 20.21 lei/apartament,scara de 20 apartamente. Avand in vedere ca mc de apa este aproximativ 12 lei ,asta inseamna ca fiecare apartament a platit cate 2 mc de apa si per scara s-au inregistrat pierderi de 40 mc de apa potabila.
Avem un apometru central al blocului pentru contorizarea apei reci, scara A are valori cu minus ,scara B ,a mea,are valori de 20,21 lei,scara C are valori de aproximativ 11 lei/apartament.,pentru diferentele de apa.
Un sfat despre cum sa procedez in aceasta situatie, va rog!
Sotul meu a avut un credit ce nu l-a finalizat la o banca.aceasta a vandut creditul la o firma de recuperare.i s-a pus proprire pe salariu si a finalizat creanta.acum el figureaza inca in biroul de credite cu bulina de ordin 6.noi vrem sa accesam un credit prima casa si am fost informati ca ar trebui sa il scoata din birou.cineva care s-a mai confruntat cu asa ceva ne poate spune cum a procedat?unde sa mearga pentru a solicita stergerea din baza de date ?a trecut si perioada aceea in care se prescrie creditul de 5 ani.