Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... birou credite- prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

birou credite- prima casa

Sotul meu a avut un credit ce nu l-a finalizat la o banca.aceasta a vandut creditul la o firma de recuperare.i s-a pus proprire pe salariu si a finalizat creanta.acum el figureaza inca in biroul de credite cu bulina de ordin 6.noi vrem sa accesam un credit prima casa si am fost informati ca ar trebui sa il scoata din birou.cineva care s-a mai confruntat cu asa ceva ne poate spune cum a procedat?unde sa mearga pentru a solicita stergerea din baza de date ?a trecut si perioada aceea in care se prescrie creditul de 5 ani.
Istoricul negativ de plata ramane pentru 5 ani. Dispare automat la finalizarea celor 5 ani de la ultima restanta.