avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1861 soluții astăzi
Forum Activitate cb66k

Activitate cb66k

multumesc
Buna ziua

As dori sa va intreb un lucru: in ce conditii un presedinte poate sanctiona sau demite un administrator? La noi in asoc. administratorul e jupan, iar membrii comitetului ii sunt amici. Eu sunt presedinte, dar nu ma asculta nimeni. Multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Dupa cum v-am spus, cenzorul evita sa se implice in orice-ar fi, chiar si cand il intreb ceva, da raspunsuri evazive, parca ii este frica sa nu deranjeze pe administrator. Problema la noi este ca cenzorul este inofensiv, adica nu face mai nimic, administratorul face ce vrea si nu intreaba pe nimeni, iar eu - ca presedinte- nu am niciun control. Cei din comitetul executiv sunt tufa de venetia, nu au timp si nu le pasa. Daca cenzorul ar fi un om corect, ar putea pune randuiala in forfota adminstratorului, dar vad ca nu se baga. Cred ca trebuie sa-l reclam la instutia ce-l supervizeaza, altfel nu-l pot baga pe fagasul lui. Si fara cenzor nu stiu cum pot sa-l fac pe administrator sa respecte legea. Zic bine?
Domnule moderator, as dori sa va intreb cate ceva in legatura cu activitatea cenzorului. In asoc. noastra cenzorul este extern, Putinele lucruri pe care le face sunt sa verifice chitantele, fisele contabile din dosarul lunar si ,poate, calculele de intretinere. Nu i se trimit si el nu cere contractele de lucrari, pv predare-primire lucrari, decizii CE sau AG. Nu semnaleaza faptul ca administratora face plati fara ca aceste contracte sau pv sa fie semnate (daca nu le vede, nu stie, clar), ca adm. nu intocmeste informarea trimestriala (cea de jos), care trebuie semnat chiar si de el, ca raportul cu situatia elem. de pasiv si activ trimisa la primarie e facuta din burta, ca cea prevazuta de legea contab. -lunara- nu se face etc.
Cine trebuie sa verifice contabilitatea asociatiei din scoarta in scoarta, asa cum se fac inventarele la magazine, adica luat fiecare banut si verificat?
Multumesc

art 36,lit g) informarea trimestriala, in scris sau prin posta electronica, a proprietarilor, cu privire la situatia financiara cuprinzand toate elementele de cheltuieli, venituri, incasari si plati aferente asociatiei de proprietari, sub semnatura proprie si contrasemnata de presedintele si de cenzorul asociatiei de proprietari.