avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate Micaioana

Activitate Micaioana

Buna ziua.
Detin un imobil si am vecini pe socrii mei care au locuit cu noi iar un urma unor neintelegeri s-au mutat,acestia devenind vecinii nostri.
Nou suntem plecati din tara si am inchiriat casa.
Socrii nostri au intrat pe proprietatea noastra si au distrus gardul ce delimita cele doua proprietati,acestia fiind surprinsi de catre chiriasi fix in timpul faptei. Am anuntat politia,am facut plangere si surpriza,politia a dispus neinceperea urmaririi penale pe motivul ca fapta nu a fost produsa cu intentie deoarece socrul le spusese ca acel gard nu ar fi fost amplasat corect.
Mai mult de atat,in urma acestui fapt,chiriasii au solicitat rezilierea contractului de chirie deoarece nu se simteau in siguranta.
Peste cateva luni,ne_am intors acasa,si nu am putut intra in curte deoarece socrii blocasera poarta pe dinauntru. Mai mult de atat,am gasit anexele imobilului folosite,animale si.diverse lucruri inauntru. Butelia de gaze si centrala termica demontate. Am.facut din nou plangere la politie si surpriza ,s-a dispus iar neinceperea urmaririi penale deoarece fapta nu reprezinta interes public. Nu imi vine sa cred ce se intampla,practic oamenii acestia nu au primit nici macar amenda.
Va cer parerea dumneavoastra,ptr ca ma consider neindreptatita.
Multumesc!
Răspuns la discuția Pretentii
Nu,nu are absolut nici.un drept. Nimic ..nici de proprietate pe teren sau pe casa,nici nu a avut vreo procura sau imputernicire. Nimic. Este absurda situatia.
Răspuns la discuția Pretentii
Am depus acte doveditoare..ca am avut venituri inperioada in care am.construit casa..si am reusit sa facem.intampinare argumentand orice acuzatie falsa adusa de reclamanti. Am reusit sa nexam pe langa justificarea veniturilor pe masura cheltuielilor casei si faptul ca socrul a fost imputernicit de catre sot sa vanda si sa incaseze contravaloarea unui apartament(proprietatea sotului). Mentionez ca este vorba de o suma considerabila de bani pe care acestia nu aveau cum sa o detina din veniturile lor. Sper ca legea sa fie dreapta.
Răspuns la discuția Pretentii
Noi veneam de trei ori pe an acasa! Trebuia sa imi iau precautii si sa ma gândesc ca peste 10 ani va trebui sa justific cum am administrat banii?? Eu .nu am pastrat chitantele nici ptr ce imbunatatiri am facut in apartamentul socrilor. Adica,mi se pare aberant sa ma fi gandit sa fac contract intre eu si sot si parintii lui ptr a jstifica de unde provin banii cu care am construit si mobilat casa. Adica,cati copii fac lucrul acesta cu parintii?
Acelasi lucru se intampla si la mine. Dupa ce au functionat 5 ani prin contract de comodat fals si a facut evaziune fiscala,nedeclarand toate veniturile si avand apartament in chirie dar nefiind inregistrat la administratia financiara,socrul m_a dat in judecata pe mine si fiul sau,prwtinzand o parte din cheltuielile ce tin de casa ce am.construit_o noi,in baza unor chitante. Au pretentii materiale de peste 10 000 lei,sustinand ca am avut bani sa plateasca acele chitante,dar in acelasi timp au facut cerere ptr esalonarea taxei de timbru judiciar deoarece in afara de pensii nu rezulta alte venituri. Si atunci ma intreb si eu daca este corect asa ceva!Deci,da,este posibil!!
Răspuns la discuția Pretentii
Nu mai vorbesc de faptul ca din cauza neintelegerilor,am plecat din casa mea in apartamentul lor sa locuim ptr a avea liniste,si acolo am pus centrala noua,am pus geamuri termopan,am izolat,am cumparat mobila,si nici macar nu am avut pretentia sa imi dea banii..cum.spuneti si dvs,acum sa ma duc sa ii dau in judecata ca le_am.luat mobila? Am.luat_o ptr ca asa am dorit,nu m_a obligat nimeni,plus ca centrala termica are mama mea factura pe ea,ptr ca s_a ocupat ea ,eu fiind la serviciu. Nu mai vorbesc de faptul ca s_a folosit si de o anexa godpodareasca,in care a functionat cu un contract de comodat fals realizat intre socru si sotul meu,desi sotul meu era plecat din tara de multi ani. Mai precizez si faptul ca socrul a cerut si i s_a eliberat tot lui autorizatie deconstruire pe acea anexa..dupa ce a functionat ilegal,ptr ca anexa nu era in acte. Cand am depus sesizari,cei de la primarie au refuzat sa imi dea copii la actele eliberate socrului inse original. A fost un abuz clar.
Răspuns la discuția Pretentii
Inca nu am avut acces la dosar. Am apelat la un avocat. Ma simt nedreptatita,deoarece este un om violent si atata timp cat a lipsit sotul a avut un compirtament neadecvat fata de mine chiar si in prezenta fiicei mele,in repetate randuri drept ptr care am.ajuns cu fetita la psiholog unde s_a constatat trauma din cadrul familual. Pe langa acestea,mi_a retinut actele se proprietate si a obtinut acte in numele nostru cu sprijinul si complicitatea primariei. Si nu am intreprins nimic contra lui,doar ca nemaistiind cum sa se razbune,acum ne cheama in judecata pretinzand bani. Eu sper ca justitia sa fie dreapta!!
Răspuns la discuția Pretentii
Nu inteleg daca sunt condamnata ptr faptul ca incerc sa imi apar bunul. Hotul care fura devine victima,iar cel pagubit devine hot! Imi cer scuze...
Răspuns la discuția Pretentii
Ok,multumesc!!
Răspuns la discuția Pretentii
A avut procura doar ptr notar sa ne reprezinte in calitate de cumparatori,atat. Legea nu specifica ca trebuie sa faci facturara si chitanta ptr a dovedi peste 10 ani ca propriul parinte ti_a cumparat materiale ptr casa cu banii tai. In baza a ce se naste obligatia de plata? Sunt parinti care cumpara intr_adevar cu banii lor ptr copii,si asta ce inseamna..ca peste ani pot avea pretentii?? Precizez ca mi_a luat actele de proprietate si le_a retinut intentionat si cu sprijinul primariei a o obtinut acte in numele nostru,noi nestiind macar de existenta lor. Practic,hotul care acum nu mai poate fura,reclama pagubitul. Cam asa ceva. Precizez ca eu dispozitie de justificari ale veniturilor ce demonstreaza ca imi puteam permite acele cheltuieli ptr imobil.