avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Ollin17

Activitate Ollin17

Răspuns la discuția Titlu proprietate
Va multumesc pt.ajutor!
Buna seara!
Vreau sa cumpar un teren intravilan de la trei proprietari,suntem la faza cadastrului .Problema este ca terenul este intr-un sens giratoriu care din cate am auzit nu ar fi avut autorizatie de constructie ,iar constructorii s-au bagat cam 100m2 in terenul pe care doresc sa-l cumpar.Problema este cu iesirea la drum ,oare pot sa mi fac iesire in sens.Normal voi deveni proprietar si pe cei 100mp pe care s-a extins sensul giratoriu.Domnilor avocati ce ma sfatuiti sa fac? Daca i actionez in instanta oare credeti ca am castig de cauza?si cam cat dureaza astfel de procese civile? Pe mine ma intereseaza sa am iesire la strada adica in zisul "sens giratoriu".
Va multumesc !
Multumesc pentru raspuns! unul dintre frati este decedat .La mostenire are dreptul si sotul sau numai copiii?
Buna ziua! Suntem 3 mostenitori si avem un teren pe care am dori sa il scoatem la vanzare,teren ce ne-a ramas mostenire de la parintii nostri.Parintii au decedat acum 10 ani si nu am facut succesiunea,intrebarea este: ce pasi am de urmat ca sa devenim proprietari fiecare in parte ? Trebuie mers la notar sau in instanta? O zi frumoasa!