Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune nedezbatuta de pe urma parintilor- 3 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune nedezbatuta de pe urma parintilor- 3 mostenitori

Buna ziua! Suntem 3 mostenitori si avem un teren pe care am dori sa il scoatem la vanzare,teren ce ne-a ramas mostenire de la parintii nostri.Parintii au decedat acum 10 ani si nu am facut succesiunea,intrebarea este: ce pasi am de urmat ca sa devenim proprietari fiecare in parte ? Trebuie mers la notar sau in instanta? O zi frumoasa!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns! unul dintre frati este decedat .La mostenire are dreptul si sotul sau numai copiii?
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc !
In primul rand, trebuie dezbatuta succesiunea dupa parintii dvs.
Apoi depinde cand a decedat fratele.
Daca fratele a decedat inaintea printilor, la succesiune vin direct nepotii, acestia urmand a culege in mod egal cota de 1/3 ce le-ar fi revenit tatalui lor.
Daca fratele a decedat dupa parinti, acesta va fi considerat mostenitor (pentru ca era in viata cand au murit parintii), urmand sa dezbateti ulterior si mostenirea acestuia.
Deci vorbim in acest caza despre o a doua succesiune.
In al doilea rand, de regula mostenirile se dezbat la orice birou notarial din circumscriptia judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Pe cale de exceptie, numai daca exista neintelegeri intre mostenitori, succesiunea se dezbate in instanta.