avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate MariaAna2211

Activitate MariaAna2211

Buna ziua , ma poate ajuta cineva cu legislatia in care se specifica cuantumul de cheltuieli deductibile la SRL avand impozitul pe venit ?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Scrisoare de transport CMR
Mulțumesc pt. informații !
Vroiam sa precizez faptul ca decizia pt. divizarea mărfii a fost luată după acceptarea comenzii și încheierea contractului însă s-a precizat de către expeditor ca și act adițional la contractul incheiat (am căzut de-acord la suma și este bine pt ambele părți ) însă nelamurirea mea era dacă pot sa trec și a doua adresa de descărcare tot pe acest CMR și dacă este corect așa . Eu din ART 5 înțeleg ca acest lucru ( ca ambele descărcări pt aceiasi marfa sa fie trecute pe același cmr ) este posibil dacă este precizat primul loc de descarce având ștampila si semnătura apoi se trece al doilea loc de descărcare având din nou ștampila și semnătura de recepționare însă cum nu este o rubrica specială pt acest lucru as putea sa l trec pe verso. Astept o părere pentru aceasta situație. Mulțumesc
Buna , eu ma confrunt cu un transport pentru care s-a întocmit CMR, însă pe traseu s-au modificat datele descărcării , și anume s-au încărcat 7 paleți din care 4 trebuie descărcări exact intr un loc , iar restul de 3 la alta adresa ,(este o distanță cam de 120 km între cele doua descărcări ) pe CMR apare doar primul loc de descărcare iar ca sa întocmesc din nou cmr pt a doua descărcare nu pot deaorece nu am ștampila și semnătura de unde s a încărcat marfa . Cum se procedează in acest caz ? Mulțumesc anticipat
shanty a scris:

Buna ziua!

Casa cum a fost construita? Are autorizatie de constructie in extravilan?



M-ati putea ajuta cu o parere, daca va rog frumos? Multumesc anticipat.
Da , autorizatia este pe extravilan pentru" anexa la exploatatie agricola" , insa s-a construit casa de locuit. Parter +Mansarda . Datorita faptului ca acest teren extravilan pe care se afla casa este situat chiar la limita cu ultimul teren intravilan stabilit prin PUG in 2011 de catre Primaria Orasului casa are toate utilitatile necesare.Mai mult casa este construita pe o suprafata de 1473 mp teren extravilan din care 300 mp s-a scos din circuitul agricol si a fost trecut in " curtii constructii" asa apare si in CF (1173mp -teren extravilan iar 300 mp "curti constructii)-practic cei 300 mp sunt impartiti astfel : 119 mp are amprenta casei si 181 mp in fata casei pana la gard. De aceea as dori o parere pentru aplicarea Puz-ului. si care ar fi pasii .
Buna ziua, am si eu o problema legata de trecerea unui teren extravilan in teren intravilan , Precizez faptul ca pe terenul extravilan care se doreste a fi trecut in intravilan este deja construita casa avand utilitatile necesare. Zona de teren extravilan este in apropierea zonei de teren intravilan, insa nu este cuprinsa in zona de PUG a localitatii.
Intrebarea mea este daca se poate face PUZ pentru trecerea din extra in intra daca pe teren este construita deja casa si care sunt pasii care trebuie urmati. Multumesc