avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters424651

Activitate ContSters424651

Răspuns la discuția Am castigat procesu
Prima hotarare pe care vam trimiso este definitiva castigata la curte iar adoua e cea care sa pierdut la Judecatorie . Intrebarea este mai trebuie date sumele alea infernale.
Răspuns la discuția Am castigat procesu
Care hotarare ca nu inteleg nimica
12.06.2017Ora estimata: 09:00
Complet: LA3
Tip solutie: Schimbat în parte
Solutia pe scurt: Admite apelul declarat de pârâtul-apelant Enache Viorel împotriva sentinţei civile nr. 5602/16.12.2016, pronunţată de către Tribunalul Arad în dosarul nr. 174/210/2016**, în contradictoriu cu reclamantul-intimat Oraşul Sântana şi cu pârâţii-intimaţi Tomuţa Daniel, Ardeu Aurel, Barani Ion, Brad Ioan, Creţ Adrian-Aurel, Duicu Emilia Isabela, Gabor Ioan, Gligor Cornel, Laza Emil Traian, Musca Ioan Dinorel, Neag Paven, Nită Vasile, Puia Silviu Cătălin, Stan Iosif, Poghirc Dorinel. Schimbă în parte hotărârea atacată, în sensul că respinge în tot acţiunea civilă formulată de reclamantul Oraşul Sântana. Menţine în rest dispoziţiile sentinţei apelate. Obligă reclamantul-intimat la plata sumei de 4000 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată în prima instanţă şi în apel. Definitivă.

Şedinţe

16.12.2016Ora estimata: 11:00
Complet: LMAS1-sup
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea civilă formulată de reclamantul Oraşul Sântana reprezentat prin primar, în contradictoriu cu pârâtul Enache Viorel. Obligă pârâtul la plata sumei de 200.516,34 lei reprezentând prejudiciul produs reclamantei prin semnarea actelor adiţionale nr. 5/17.10.2011 şi nr. 6/30.10.2011 la contractul de prestări servicii nr. 126/A/06.09.2007. Obligă pârâtul la plata penalităţilor de întârziere în cuantum de 255.462,48 lei suportate de reclamantă ca urmare a imposibilităţii îndeplinirii obligaţiilor asumate prin actele adiţionale nr. 5/17.10.2011 şi nr. 6/30.10.2011 la contractul de prestări servicii nr. 126/A/06.09.2007. Respinge capătul de cerere privind obligarea pârâtului la plata sumei de 1300 lei reprezentând cheltuieli de judecată achitate în dosarul nr. 2833/108/2014 de către reclamantă. Respinge cererea reconvenţională formulată de pârâtul reclamant – reconvenţional Enache Viorel în contradictoriu cu reclamanta pârâtă – reconvenţională Oraşul Sântana prin primar, Tomuţa Daniel Sorin în calitate de primar al Oraşului Sântana şi consilierii locali ai Consiliului Local al Oraşului Sântana: Ardeu Aurel, Barani Ion, Brad Ioan, Creţ Adrian-Aurel, Duicu Emilia Isabela, Gabor Ioan, Gligor Cornel, Laza Emil Traian, Musca Ioan Dinorel, Neag Paven, Nită Vasile, Puia Silviu Cătălin, Stan Iosif, Poghirc Dorinel, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea pentru exercitarea căii de atac se depune la Tribunalul Arad. Pronunţată în şedinţa publică, azi 16.12.2016. 
Document: Hotarâre  5602/2016  16.12.2016
Răspuns la discuția Am ramas fara permis pe 120 zile
Ca am inteles ca se poate da o declaratie notariala ca ai nevoie de iel in alt stat sil primesti inapoi dar cu conditia sa nu circuli pe teritoriul Romaniei. Pe motivul ca lucrez acolo sil poti primi . Ca el este suspendat doar pe teritoriul tarii noastre.
Daca dau o declaratie notariala ca am nevoie de permisu de conducere la lucru in strainatate pot sal primesc inapoi fara drept de conducere pe teritoriu Romaniei