avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Activitate RaduNNN

Activitate RaduNNN

Va multumesc tare mult pentru raspuns. In contractul de vanzare-cumparere scrie ca este rezidential, insa mie la taxe si impozite mi-au calculat ca fiind nerezidential. Sper sa-i fac sa inteleaga acest aspect.
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns, dar sincer tot nu m-ati lamurit :) Va rog, daca puteti, sa-mi raspundeti cat mai exact, cred ca v-am dat toate detaliile sau daca mai aveti nevoie va pot da.
Buna ziua,
Detin o garsoniera intr-un bloc de apartamente finalizat in 2015, pe persoana juridica. Locuinta este inchiriata unei persoane fizice, cu contract.
Cat este impozitul care trebuie platit in acest caz?
Am citit articolul dvs "Impozit pe casă 2017: Cum se calculează și până când îl plătești anul acesta?" insa nu sunt sigur de raspuns. Nu-mi dau seama daca destinația construcției este pentru locuit (ceea ce este in realitate) sau pentru activități economice (firma face profit prin inchirierea locuintei...). Mentionez ca nu este vorba de sediu social, secundar, etc. al firmei.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Detin o garsoniera intr-un bloc de apartamente finalizat in 2015, pe persoana juridica. Locuinta este inchiriata unei persoane fizice, cu contract.
Cat este impozitul care trebuie platit in acest caz?
Am citit articolul dvs "Impozit pe casă 2017: Cum se calculează și până când îl plătești anul acesta?" insa nu sunt sigur de raspuns. Nu-mi dau seama daca destinația construcției este pentru locuit (ceea ce este in realitate) sau pentru activități economice (firma face profit prin inchirierea locuintei...). Mentionez ca nu este vorba de sediu social, secundar, etc. al firmei.
Va multumesc anticipat.