avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate stelikbl

Activitate stelikbl

rerin cu noi detalii: am vorbit cu persoana in cauza si mi-a spus ca a avut concediu medical de 30 de zile si inca 15 zile de recuperare. nu a stat in spital nici macar o zi. daca ii dau banii si semnam si o hartie in care scrie de bani si ca nu va avea nicio alta pretentie si nici nu va face plangere penala impotriva mea, e ok? imi pot recupera permisul? ce altceva mi se mai poate intampla din punct de vedere juridic? nu as vrea sa ma trezesc cu vreun dosar penal sau ceva de genul............... multumesc
nu are zile de ingrijire, m-am inteles cu ea sa ii dau niste bani sa nu faca demersuri la spital si nici plangere. nu a dat inca declaratie la politie ca ma asteapta sa ii spun cum facem sa ies si eu bine din treaba asta. poate imi puteti spune si ce ar trebui sa declare la politie, am inteles ca o sa o intrebe daca are ceva pretentii de la mine........ multumesc
salutare, intro seara conduceam masina iesind de pe o strada fara prioritate in capatul careia se afla un semn de trecere de pietoni, marcajul fiind inexistent (sters probabil de timp). ma asigur stanga si plec cu treapta 1 de pe loc iar cind am intors capul, o femeie era pe capota masinii. frana brusca si femeia cade si se loveste la umar. evident ca am coborat sa vad care e treaba, s-a ridicat de jos, la piciorul stang in care o lovisem nu avea nimic, insa la umarul drept acuza durere. cineva din trafic sunase la 112 si in cateva minute a aparut si ambulanta care s-a ocupat de femeie. a aparut si politia care dupa toate verificarile, masuratori, fotografii, alcoolemie (zero) imi retine permisul si mergem catre spital sa ii ia si femeii o declaratie. ma cheama pe mine a doua zi la udriste sa dau declaratie. ma duc, mi se da o dovada de 15 zile si mi se spune ca dupa aceste 15 zile un procuror imi va prelungi dovada pana la solutionarea dosarului. lucru care nu s-a mai intamplat pentru ca acel procuror mi-a respins cererea. femeia m-a contactat printrun "prieten" care este avocat si mi-a spus ca vrea sa ne intalnim sa vorbim. evident ca m-am vazut cu ea si mi-a spus ca vrea 20 mil sa nu depuna plangere. nu stiu cum sa fac, nu mi-e de acei bani, sunt convins ca a avut ceva cheltuieli cu o proteza care ii tine umarul si cu sedintele de recuperare....... dar si eu am de tras o gramada cu permisul si politia. nu as vrea sa ii dau banii si sa nu rezolv nimic. nu stiu nici ce as putea sa patesc din partea justitiei romane........
Salutare, acum ceva timp am cumparat un teren intravilan care are un stalp de medie tensiune (20,000V) pe el. inainte a fost teren arabil. problema e ca firul care ajunge la stalp si se duce mai departe imi sectioneaya terenul aproximativ pe diagonala. Intrebarea mea este in ce masura poate fi mutat, dar nu pe cheltuiala mea cum au spus cei de la RENEL care nu cred ca aveau niciun interes sa o faca pe cheltuiala lor. Mie mi se pare normal ca din moment ce terenul a devenit proprietate sa vina RENEL sa isi ia stalpul de acolo. Astept si alte pareri. Mersi
Salutare,
mi-a venit o idee de a instala un automat stradal, doar ca nu stiu ce fel de autorizatii imi trebuie si cu cine ar trebui sa intru in contact pentru spatiul ocupat iar in al doilea rand cum pot comercializa produse +18 ani?

Multumesc
In 2003 am facut un contract cu RDS pentru servicii de internet. In octombrie 2003 a fost ultima factura pe care nu am platit-o. contractul s-a reziliat in aprilie 2004 fara sa imi spuna ca ar trebui sa platesc acea factura. eu am lasat lucrurile asa la momentul respectiv. in urma cu 2 zile ma suna o fata de la RDS sa ma instiinteze ca am o factura neplatita, in valoare de 600 ron. atat era si abonamentul la momentul respectiv,fiind un abonament pentru o retea de mai multe calculatoare. dupa 5 ani si ceva primesc acest telefon si imi spune ca daca nu platesc in 2 saptamani imi trimit dosarul unei firme de recuparari creante.
care este solutia in aceasta situatie?
Salut,
Ma suna o tipa acum 2 luni, ca pe societatea in cauza sunt 3 abonamente inregistrate si ca factura in ultimele 6 luni se invarte in jurul valorii de 280 ron. Imi propune insistent sa mai adaug inca 3 numere de cartela si sa le unesc intr-un aonament de grup one4all+group. In prima faza nu m-a interesat,eu aveam cent si nu vroiam sa renunt la el. Imi ofera alternativa simului dual. Suna tentant,cent in weekend si minute in cursul saptamanii.....abonamentul era 90 USD si atata tot imi spune la telefon in nenumarate randuri. In cele din urma accept si imi trimite mail cu contractul pe care nu l-am studiat prea bine deoarece vorbisem in nenumarate randuri la telefon mai tot ce ma interesa despre schimbare. La prima factura in noul format constat ca pe langa abonamentul de 90 usd mi se impune si un abonament de 7 usd pentru fiecare numar in parte, ceea ce apare si pe contract scris cu negru intr-un tabel gri inchis.Mai ca nu se vede.
In plus au mai activat niste optiuni 3g pe care nu le-a cerut nimeni,optiuni care s-au facturat cu 15 usd. La sediul vodafone mi se spune ca numele persoanei care a activat optiunile este confidential.Asta nu este o problema ca le-am dezactivat.
Problema era ca am plecat de la un abonament pe care plateam 300 ron maxim si am ajuns sa platesc 700 ron. Fara sa creasca simtitor numarul de minute utilizate.
Cam asta e toata treaba