avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Luciana123

Activitate Luciana123

Răspuns la discuția Deplinatatea facultatilor mintale
Mentionez ca domnul nu are copii,sotie,parinti...are doar un frate vitreg si un var primar...banuiesc ca doar ei ar putea ataca...nu si fata sau nepoata varului primar...
Răspuns la discuția Deplinatatea facultatilor mintale
Nu am facut nimic la IML:(
eu doar i am facut acest CT pentru a i se putea administra si un tratament adecvat,deci spre binele batranului....intrebarea este...posibila persoana ce va dori spargerea actului cum poate dovedi ca nu avea discernamant batranul? Doar pe baza acestei analize se poate stabili daca a avut sau nu discernamant??? Intradevar domnul are unele lacune,uita unde iai pune un lucru de exemplu,insa ma recunoaste,vorbim,scrie,citeste, deci nu este o stare chiar asa de avansata,pentru ca un bolnav de alzainer in stare foarte avansata am inteles ca nu ar mai sti nici sa.manace,dar mai ales sa scrie sau sa citeasca...
Răspuns la discuția Deplinatatea facultatilor mintale
Da...la asta ma gandeam si eu ca nu va fi imposibil,desi acum nimeni nu se intereseaza de starea batranului,doar eu il ajut...insa dupa moartea acestuia parca vad ca vor fi mai multi interesati de ""averea""dansului.Chiar si asa,ma gandesc ca intr un fel voi fi si eu cel putin despagubita,de cel care va vrea sa" sparga" actul pentru ca la semnarea contractului de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere ,eu i-am oferit domnului o suma de bani...plus faptul ca il voi ingriji ani la rand...Banuiesc ca asta se va lua in calcul in cazul unui posibil viitor proces.
Daca in urma CT apare ca si diagn.alzaimer stare avansata asta inseamna ca persoana respectiva nu are discernamant ??? Persoana in cauza a facut un act de vanzare cu clauza de intretinere si imi este teama sa nu fie atatacat,pe acest motiv...ca nu ar fi fost in deplinatatea fac.mintale...desi persoana respectiva a fost de acord si acum eu o ingrijesc,.
Da am oferit 50.000 cash restul de bani stabilindu se si in ctr ca vor consta in intretinerea batranului...pe analizele medicale scrie ca ar fi alzaimer stare avansata insa va spun sincer ca sunt momente cand intradevar uita,este confuz insa nu asa mult incat sa nu ne recunoasca.se bucura cand ne vede,zice mereu ca il rasfaram pentru ca ii adukem tot ce stim ca ii place,jucam sah:) ,radem,glumim...are momente si momente.Dna notar ia explicat totul cand sau facut actele,si dumnealui a ales aceasta varianta,domnul stie sa scrie,sa citeasca...deci nu este in faza accea in care sa nu mai stye nimik....de aceea ma gandeam cum s ar putea demonstra daca a fost sau nu in deplinatatea facult.mintale??? sa inteleg ca singura persoana care ar putea solicita spargerea actului este acel var?
Eu ma gandeam ca ar putea sparge actul pt ca are alzaimer insa nitarul ia explicat toate variantele si dumnealui a ales ctr de vanzare cu intretinere...in plus noi i am ofeeit batranului ai o suma de banuti deci totul sa desfasurat conform legii...nu la obligat nimeni...a facut cerere cu mana lui , a semnat...adika ni se ia noua un drept care pana la urma ne am ingrijit de el si i se ofera rudelor indepartate care voiiau sal lase sa moara probabil gandindu se ca vor intra mai repede in posesia lui asa,dupa moarte.nu se asteptau sa treqca peste aceqsta iarna geroasa,nemaiavand caldura in casa si conditii necesare traiului
Si in plus noi vom inbesty bani,timp si sentimente pt omul acesta...pe noi cine ne despaguneste? Chiar asa se ooate sparge actul orikand? Pana la irma e vb de fata varului primar adika o ruda destul de indepartata...