avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1412 soluții astăzi
Forum Activitate Himmel

Activitate Himmel

Bună ziua,
Mama mea a dat în chirie grsoniera unde am și eu adresa din buletin.
O familie cu 2 copii, aceste persoane nu au plătit chiria și de vreo 6 luni nici cheltuielile (gaz, curent, căldură). Le-am plătit noi pentru a nu le închide.
Le-am tot spus să plece că noi nu muncim să le plătim lor.
Au amenințat că merg la poliție.
Până într o zi când a vorbit foarte urât cu mama mea la telefon și m mers la acolo și am întrerupt curentul și am luat ușa de la intrare.
Au chemat poliția, care nu au făcut nimic.
După o săptămână au plecat lăsând în urmă numai mizerie, găuri în pereți, cabluri tăiate și toate tablourile de pe pereți lipsesc.
PROBLEMA:
Am primit plângere penală pentru violare de domiciliu și amenințări și mi se cere 10 000 euro daune morale.
Cum pot să combat?

Contractul este scris de mână de chiriasa si nu este înregistrat la finanțe. Mentionez că nu am primit bani pe chirie, locuința este in renovare capitală.
Cu stimă Robert
Buna ziua,
Și eu am avut mari probleme cu niște chiriași, nu au plătit chiria și cheltuielile, până s-a ajuns la 5000 de roni.
Au mai multe drepturi decât proprietarul.
Am mers prima dată și am scos patronul de la panou, apoi ușa de la intrare am luat-o cu tot. A luat o ușă de la cameră și a proptit-o în locul celei de intrare și a pus un patron nou. Atunci am mers iar ai am luat din panoul principal patronul și am desfăcut firul pentru NUL și l-am ascuns în sus pe țeavă intre alte fire. Nimeni nu stă fără curent electric.