avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate roxghe

Activitate roxghe

Pensie alimentara danemarca sau executare hot jud in danemarca??
Știe cineva care sunt pașii de urmat, eu având hotarere judecatoreasca emisa de o judecatoria din romania unde este stabilita cuantumul ei
Mulțumesc.

ynocentta a scris:

Art. 154. -
(1) Termenele de prescripţie a răspunderii penale sunt:
d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;



Distrugere aparat electronic (pacanele) fapta din februarie 2017. Acum se judeca pe rolul instantei, primul termen. Întrebarea mea este nu este prescrisa fapta din 2017-pana 2022 sunt 5 ani???
Răspuns la discuția Ordin de protectie
Dar dacă as cere un nou ordin în instanta, și sa se judece aceleași fapte care au constituit ordinul inițial, cu argumente la abuzuri???

Adrian ALBU a scris:

Nu puteți face nimic, dar dacă mai sunteți amenințată/agresată solicitați emiterea unui nou ordin de protecție.

Bună ziua, urmează in 10 zile sa îmi expire ordinul de protectie, ce ar trebui sa fac ca instanta sa îl prelungească.nu as dori sa ajung sa îmi expire???
Aceeasi fapta in aceeasi zi dar la ore diferite de conducere fără permis sub influwnta bauturiloe alcoolice.
Condamnare 1 - 1, 8 luni inchisoate sub supraveghere 3 ani+90 zile de munca.
Acum pe fond este al doilea ds aceeași fapta...
Sa presupun ca pers în cauza primește aceeași pedeapsa de 1 an și 8 luni inchisoare la fel ca în condamnarea 1.
Zilele de munca au fost efectuate, dar nu a trecut termenul de supraveghere mai are încă 1.4 luni .
Cum se calculează pedeapsa???multumesc
Răspuns la discuția Ordin de protectie
Multumesc.am citit ordinul de restrictie.la întrebările adresate in cerere se vor face completări anexate in spate, ca la cat loc este mare lucru nu pot scrie

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

buna ziua,
Adresati-va instantei cu o asemenea solicitare.
Aveti sanse.
solicitati ajutorul unui avocat.

Am hotărâre judecătorească pentru incredintare minor.sunt tutore unic.
tatal nu munceste cu acte deci nu plateste pensie alimentara, nu respectă programul de vizita al minorului.Acum mai nou eu lucrez si imi aduce acuze, ma amenința că vine la mine la servici si face panarama, el având probleme cu alcoolul, ma streseaza cu telefoane mai tot timpul in conditiile in care eu lucrez cu cifre, de copil are grija mama mea cat timp eu sunt la servici si careia ii este frica de el, ca ii poate lua copilul. Chiar a fost "luat" copilul de catre el din fata mea, in afara programului de vizita, fiind nevoită să sun la 112.din toate cele mentionate pot obtine ordin de restrictie????
Răspuns la discuția Doua contracte de munca ?
DA.
sunt salariata la 2 locuri de munca unul cu 8h altul cu 4h,
am primit o propunere de contract civil intreb acum ce impozite mi se vor opri la contractul civil.