avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea.O

Activitate Andreea.O

Buna ziua, am o problma cu vecinul meu, pe care nu am putut sa o rezolv pe cale amiabila. Acesta si-a construit imobilul fara autorizatie si nu a respectat limita de hotar, si-a construit casa la 1 metru de gardul meu, avand si 2 geamuri care sunt cu vedere la proprietatea mea si in plus si-a facut panta casei tot spre proprietatea mea(casa pe 2 etaje plus mansarda). Avand in vedere acest lucru iarna de iarna zapada de pe casa lui cade la mine in curte rupandu-mi gardul, vita-de-vie, etc. Ce pot face in cazul acesta? Nici macar opritoare de zapada nu doreste sa-si puna. Mentionez ca nu am posibilitatea de al da in judecata, as dori sa ma indrumati spre o instituie care poate lua masuri in cazul acesta. Va multumesc anticipat.
Bună ziua,

Numele meu este Andreea, aș dori să aflu la ce instituție pot apela pentru a investiga dacă o firmă este în legalitate. Ți să precizez că este o firmă de recrutare daneză. Aceasta recrutează români si ucrainieni pentru a munci în ferme de porci sau vaci. Recent am descoperit că această firmă face contracte de muncă ilegale. De ex. Face contracte de ucenicie deși persoanele au peste 30 de ani (legea daneză interzice așa ceva; poți fi ucenic dacă ai între 18-30) etc. Vreau să știu unde mă pot întrepta cu reclamația, de ce autoritate poate Răspunde această firmă. Nu mai vreau să văd români luați de proști și exploați ca sclavii. Vă mulțumesc anticipat.