avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate alinabogdan

Activitate alinabogdan

Mostenitori care nu se inteleg la succesiune
Parintii mei sunt divortati. Dupa decesul tatalui am deschis succesiunea. Nu stiam atunci, insa casa in care a locuit apartine in acte strabunicilor mei. In viata suntem doi, eu si varul din partea fratelui tatalui. Acesta nu doreste sa faca succesiunea dupa tatal lui (fratele tatalui) si spune ca nu are niciun fel de acte de proprietate (...) Notarul mi-a intocmit un certificat de calitate de mostenitor unde nu precizeaza nimic la masa succesorala, pana cand ii voi prezenta actele cerute. Un singur act nu pot sa obtin, Autorizatia de constructie (nu exista in arhiva primariei) sau in locul ei, un certificat de edificare a constructiei. Restul actelor solicitate de notar le-am gasit .
Intrucat nu ma inteleg amiabil cu acest var, as dori sa aleg calea justitiei insa lipsa acelui document ma descumpaneste ..
Credeti ca as avea vreo sansa sa obtin partea mea in acest mod? Sau ce alte demersuri ar trebui sa fac?
Multumesc.
Intr-adevar, ma refeream la cic respectiv la obtinerea indemnizatiei de crestere copil, cei 600 ron (+200 ron... ma rog, nu ma incadrez in categoria celor cu 85%!!). Credeam ca e nevoie sa intrerup postnatalul actual ca sa nu intru "brusc" in prenatal imediat ce se termina acesta... Multumesc mult pentru informatii.
In 24 iulie 2009 mi se termina postnatalul pentru primul copil. Al doilea copil se va naste in 5 august 2009. Doresc sa aflu ce trebuie sa fac, cui sa ma adresez (primariei, angajatorului) astfel incat sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea celui de-al doilea copil fara a fi nevoie sa ma intorc la serviciu. Banuiesc ca trebuie sa intrerup postnatalul actual si sa intru in prenatal pentru cel de-al doilea copil. Ma puteti ajuta cu informatii? Multumesc.