avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate CORNELIU56

Activitate CORNELIU56

Răspuns la discuția Plata ore suplimentare - concret
d-na ana-cer,

mai jos va expun un mod de lucru al angajatorului - abuz clar - daca se compenseaza orele suplimentare NUMAI cu timp liber :

Pentru ca daca se acorda exclusiv 1 la 1 ore libere pentru ore suplimentare se ajunge la situatii total defavorabile pentru salariat in care munceste de ex. 2 ore de la 19 la 21 - s-a intors la serv. pe cheltuiala lui - si primeste numai liber sau munceste suplimentar de la 3 la 6 noaptea si primeste NUMAI 3 ore liber .. cand o putea angajatorul sa i le compenseze in 60 zile , desigur ziua caci salariatul sre prog . de munca numai ziua .

iar despre acordul salariatului de a face sau nu ore suplimentare ( asa este , nu este obligat ) dati-mi voie sa am rezerve -- angajatul stie sigur ca daca nu face cum spune "seful " este ultimul din coada pe lista celor care raman in cazul cand trebuie sa plece cineva ... cam asta , sunt convins ca al. (2) din art 122 din CM incearca sa evite aceste abuzuri si angajatorul sa isi structureze activitatea exclusiv pe compensare (numai ) cu ore platite . ... "lacomia nu are margini" , " pt. ca pot " , ziceri cunoscute din vremuri .. vechi .

multumesc de timpul lecturii .
multumesc de raspuns dl. Vasile , desigur "luminita29" are o interpretare eronata ; va rog daca este posibil sa va exprimati opinia daca si in instanta se poate spera la aceeasi interpretare de catre judecatori ; aveti cumva informatii ca se au castigat cauze pe aceasta speta ? multumesc inca o data
Răspuns la discuția Plata ore suplimentare - concret
corect cred este :
Daca se plateste cu spor, primiti 15*X* inmultit cu (procentul stabilit in CCM pentru orele suplimentare - cel putin 75%) = 15X + 15X ori 0,75 , daca sporul de ore suplimentare este cel minim de 75 % prevazut in CM

iar pentru " Daca se compenseaza cu timp liber platit, castigati 15*X , inteleg ca se primeste concret 15x bani SI 15 ore libere platite alta data in programul normal de lucru
Din Codul Muncii :
1. Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) In perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate in urmatoarele 12 luni.

alin (2) se poate interpreta ca daca ai facut o ora suplimentara , SE PLATESTE VALOAREA EI CORESPUNZATOR SALARIU TARIFAR ( SIMPLU , FARA NICI UN SPOR ) si SE ACORDA 1 ORA LIBERA (PLATITA) IN TIMPUL NORMAL DE LUCRU ALTA DATA IN INTERVAL DE 60 ZILE ?

Pentru ca daca se acorda exclusiv 1 la 1 ore libere pentru ore suplimentare se ajunge la situatii total defavorabile pentru salariat in care munceste de ex. 2 ore de la 19 la 21 - s-a intors la serv. pe cheltuiala lui - si primeste numai liber sau munceste suplimentar de la 3 la 6 noaptea si primeste NUMAI 3 ore liber .. cand o putea angajatorul sa i le compenseze in 60 zile , desigur ziua caci salariatul sre prog . de munca numai ziua .

multumesc de atentie , multumesc de rasp. ce le voi primi , problema are desigur un puternic aspect moral pt. salariat , abuzurile cu munca suplimentara 1 la 1 cu liber acordat sunt cu miile cel putin.
Multumesc de raspuns, banuiesc ca angajatorul este obligat sa imi satisfaca cererea. Exista o reglementare legala care sa il oblige sa imi satisfaca cererea de a primi salariu cash ?
si inca : pot solicita prin casierie o suma partiala din drepturile salariale, restul sa ramana prin cont de card ? Caut o modalitate ca angajatorul sa accepta totusi plata in 2 conturi de card decat sa aduca lunar bani in casierie (numai) pentru mine.

Multumesc, rog si acum pareri
POT SOLICITA PLATA CASH PRIN CASIERIE IN CAZUL IN CARE NU SUNT SPRIJINIT DE ANGAJATOR IN DORINTA MEA DE A PRIMI SI IN AL DOILEA CONT DREPTURI SALARIALE ? MULTUMESC INCA O DATA, ROG PARERI
multumesc pentru parere. Daca mai sunt si alte pareri de la alti moderator, rog precizari. multumesc
daca angajatorul nu accepta sa imi plateasca o parte din salariu- o suma fixa lunar ( ex: aprox. 25 %) in alt cont de card fata de cel principal - si daca banca a doua este si ea pe lista acceptata de angajator la fel ca cea principala pentru mine- am o posibiliatte de a presa angajatorul sa faca ce imi doresc ?

multumesc pentru pareri.

mentionez ca la alt angajator al meu se putea beneficia de aceasta facilitate cu avantajele ei pentru mine