avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate maria1123

Activitate maria1123

Vanzatorul spune ca ar dori sa termine cu actele acum, sunt mai multe parcele/cumparatori implicati iar unii dintre ei vin in tara in aceasta perioada. In contract se va specifica faptul ca restul sumei se va achita pana la sfarsitul anului.
Buna ziua,

As dori sa stiu ce implicatii juridice are urmatoarea situatie. Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pentru a achizitiona un teren. Am achitat un avans specificat in antecontract urmand ca pana la sfarsitul anului sa achit suma integrala la semnarea contractului. Intrebarea este: Poate aparea vreo problema pentru mine ca si cumparator daca vanzatorul doreste sa semnam contractul de vanzare cumparare acum si restul sumei sa se achite la sfarsitul anului ?
Buna ziua! As dori sa cumpar un teren intavilan dar la o simpla cautare pe net am gasit doar informatii negative despre cel care vinde terenul(se pare ca a fost implicat in multe afaceri imobiliare , unele dintre ele fiind ilegale).

Unde as putea sa aflu mai multe detalii legate de provenienta terenului si ce masuri de precautie se pot lua in cazul unui contract de vanzare cumparare.

Multumesc!