avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate beautybym

Activitate beautybym

Pai inca nu am platit, m-am exprimat prost, urmeaza sa platesc la livrare comisionul si tva ul. In colet sunt niste pantofi care imita un brand si 3 brose care imita la fel un brand. Domnisoara declarant mi-a spus ca vama trebuie sa aprobe daca se poate returna sau nu. Practic ei decid daca da sau daca nu sau ce fac si pana cand tin coletele si nu mi se pare normal. Au dreptul sa faca asta? Produsele sunt cumparate pe persoana fizica. Pot face ceva in cazul asta ca sa le primesc mai repede?
Cei de la Dhl mi-au zis ca pot discuta cu autoritatea vamala la sediul lor din otopeni. E ok sa fac asta?
Buna ziua, de curand am comandat de pe site ul Aliexpress cateva perechi de pantofi si 3 brose. Au fost expediate din China si au ajuns in Romania in 3-4 zile. Am fost contactata de dhl, am agreat sa platesc comisionul lor iar coletele stau din 24 martie in vama. Declarantul vamal care se ocupa de colete mi-a transmis ca pachetele "sunt in statusul de cercetare iar vama inca nu are o rezolutie". Practic nimeni nu ma ajuta cu nimic desi sun zilnic la Dhl mi se da acelasi raspuns. Suntem in 4 aprilie iar eu am luat acele produse drept cadouri pt sarbatori. Ce inseamna in primul rand " status de cercetare "? In al doilea rand, am drept sa solicit returul acestor produse daca nu ajung pana saptamana viitoare cand practic am nevoie de ele? Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? Multumesc.
Buna ziua! Am gasit pe internet fabrici care imi pot facilita manufactura de produse cosmetice (rujuri si gene false, in mod deosebit). Acestea vor fi inscriptionare cu brand-ul meu propriu, dupa ce voi merge la OSIM sa il inregistrez.

Pt aceste produse furnizorul m-a asigurat ca sunt fabricate din ingrediente naturale (rujurile) si detine pt ele certificat CE + factura. Acum intrebarea mea este urmatoarea: Daca vreau sa import aceste produse pe firma ce acte ar trebui sa am in vederea comercializarii lor? Multumesc!