Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Import accesorii si cosmetice
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Import accesorii si cosmetice

Buna ziua! Am gasit pe internet fabrici care imi pot facilita manufactura de produse cosmetice (rujuri si gene false, in mod deosebit). Acestea vor fi inscriptionare cu brand-ul meu propriu, dupa ce voi merge la OSIM sa il inregistrez.

Pt aceste produse furnizorul m-a asigurat ca sunt fabricate din ingrediente naturale (rujurile) si detine pt ele certificat CE + factura. Acum intrebarea mea este urmatoarea: Daca vreau sa import aceste produse pe firma ce acte ar trebui sa am in vederea comercializarii lor? Multumesc!
HG nr. 147/2015
Regulamentul (CE) nr. 1223/2009 al Parlamentului European şi al Consiliului
Regulamentul (UE) nr. 655/2013 al Comisiei
De autorizare se ocupa Ministerul Sanatatii (pentru cosmetice)
se intocmeste un dosar tehnic (compozitie, buletine de analiza, forma de prezentare, ambalare, etc.), se trimit mostre spre analiza, iar Ministerul va elibereaza o autorizatie sau un aviz, valabil pe o perioada care ultima oara era de 5 ani, dupa care e necesara reinnoirea.

asta in general. e bine sa apelati la un consultant de specialitate