avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate Maryanariana

Activitate Maryanariana

Buna seara.
Pe data de 27/01/1017,am suferit un accident de munca ,in timpul serviciului care sa soldat cu fractura cominutiva mana stanga ,plagi anfracturoase dorsale.Am fost transportata la spialul din Targoviste ubde am declarat accident de munca,aici nu era medic care sa poata interveni imediat ,am preferat sa plec la Bucuresti la spitalul Universitar ,am fost operata imediat la degetul index mana stanga fixandumi-se chiar si o brosa .Pe data de 3/02/2017,am fost externata ,urmand a veni la trei controale,eliberandumi-se 3CM ,2 cu cod 06 si unul cu cod 1.Am reveni la controale mi-sa scos si brosa,iar la al treilea consult mi sa dat recomandare catre medic in Targoviste.Aici am fost trimisa la chirurg plastician,apoi ortoped,facut eu radiografie,mi sa dat din nou CM pentru o luna cu cod 1,apoi chirurg din nou,apoi catre recuperare,facut parafina,ionozari,laser,gimnastica,10 sedinte,inapoi recuperare iar CM pentru inca 26 de zile luna aceasta cu cod 1.
Intre timp am primit procesul verbal de la ITM cu raspunsulpe care l-am scris :Este accident de munca care a produs incapacitate temporara de munca de cel putin 3zile calendaristice va fi inregistrat ca accident de munca cu ITM.
Ce inseamna acest lucru?
Daca eu am stat 90 de zile in CM,voi fi bagata intr-o comisie?
Acel aviz de care amintiti inca nu l-am primit? cu toate ca procesul verbal la-am primit pe 01/03/2017.
De ce medicul care m-a operat de urgenta nu mi-a dat CM cu cod 03,daca eu am declarat AM?
Ce trebuie sa fac in continoare?
Va rog sa ma scuzati daca nu am scris corect,este prima data cand scriu asa ceva pe un forum si prima data cand ma confrunt cu AM
Va multumesc.
Buna ziua.Cui i se da acest aviz?
Eu am suferit un accident de munca pe 27 /01/2017,si de atunci sunt in CM,cu cod 01,la inceput am avut 06.
In procesul verbal de cercetare a evenimentelor (ITM), la lit.q Caracterul accidentului,scrie,,este accident de munca care a produs incapacitate de munca de cel putin 3zile calendaristice.
La lit.r Angajatorul care inregistreaza accidentul de munca sau incidentul periculos scrie,,evenimentul produs in data de 27/01/2017 care a avut ca urmare incapacitatea temporara de munca de cel putin 3zile calendaristice,va fi inregistrat ca accident de munca cu ITM,in baza prezentului proces verbal de cercetare a evenimentelor.
Intrebarea mea este cine imi schimba aceste codurii de pe Concediile medicale in cod 03 AM.
Specific faptul ca pe 26 /04/2017,fac 90 zile de cand sunt in medical.
Unde trebuie sa merg sa imi pot schimba aceste coduri.
Multumesc