avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate Marius8201

Activitate Marius8201

As vrea sa contest refuzul lor de a-mi reduce perioada de suspendare la 30 de zile. Cum ar trebui sa pricedez? O sa primesc drept de conducere pe perioada procesului?Imi puteți recomanda un avocat din Pitești ?
Multumesc

latka a scris:


Marius8201 a scris:


Nu imi este clar daca dreptul la reducere pe care îl exercit azi, 07.02.2022 se calculează după noua lege sau nu!

Evident că nu se calculează după noua lege, constituția mai lasă loc și de excepții, dacă pentru fapta dvs. sancționată contravențional ar exista un mod de reducere a pedepsei mai favorabil, în noua lege
, s-ar aplica acela. Dar aici e chiar opusul, reducerea e mai mica, deci nici vorba să se aplice codul rutier modificat.

Din păcate poliția mizează în aceste decizii doar pe faptul că foarte puțini vor fi aceia care să depună o cerere de chemare în judecată a IPJ respectiv, pentru încălcarea art. 15 alin 2 din constituție și a art. 6 din codul civil.

Ok
Mersi

AbgaeSamtak a scris:

Depinde de la un județ la altul modul cum depui cererea. La mine a fost în felul următor: am mers cu dovada expirata, am completat cererea de reducere a perioadei de suspendare, am dat examenul, iar după ce l-am promovat mi s-a spus că urmează să stau 60 de zile în loc de 30. Le-am explicat faptul că perioada de suspendare a fost înainte de a fi adoptata noua lege, iar eu au motivat prin faptul că nu are importantă când a fost săvârșită fapta, ci momentul în care a fost depusă cererea de reducere a pedepsei, în cazul meu data de 05.02.2022.


Tu cum ai depus cererea?
AbgaeSamtak a scris:

Eu unul am aflat deja decizia. 60 de zile. Degeaba depui cererea pentru 30 de zile, ei o sa aplice tot cum considera ei


Cum ai aflat decizia
Și de ce 60 zile? Care a fost explicația?
AbgaeSamtak a scris:

Eu unul am aflat deja decizia. 60 de zile. Degeaba depui cererea pentru 30 de zile, ei o sa aplice tot cum considera ei

Pai și decizia lor când o aflam? După 30 zile când vedem ca nu primim permisul? Și cât durează contestația..trec și celelalte 30 zile?
Nu mi se pare normal
Eu ma gandeam sa depun cererea de reducere a perioadei ,dar sa depun modelul vechi..cu reducerea la 30 de zile

AbgaeSamtak a scris:

Singura soluție e sa acționăm în instanță decizia lor, degeaba sperăm că își vor îndrepta ei eroarea.


Nu imi este clar daca dreptul la reducere pe care îl exercit azi, 07.02.2022 se calculează după noua lege sau nu!
Ținând cont ca eu depun cererea după 01.02.2022, ce legătura are aplicarea retroactiva??
Suspendarea s-a făcut după vechea lege, fapta fiind săvârșită înainte de 01.02.2022, dar redobândirea se face după intrarea in vigoare a noii legi!
Și asta nu înțeleg daca e normal, sa se de OG-ul joi(27.01) și sa între in vigoare de marti(01.02)
Fiind atât de rapid, nu trebuia sa fiu înștiințat de către agentul constatator de drepturile mele?
Va multumesc!
latka a scris:

Ce nu va e clar din aceste texte, din cele mai importante legi ?

Constitutia Romaniei Articolul 15
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

Codul civil ;
Art. 6
Aplicarea în timp a legii civile

(1) Legea civilă este aplicabilă cât timp este în vigoare. Aceasta nu are putere retroactivă.

(2) Actele şi faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârşite sau produse înainte de intrarea în vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârşirii ori producerii lor.




Din păcate, am impresia , după ce am citit pe forum probleme similare, ca nimeni nu are o explicație clară din punct de vedere legal(nu moral)

AbgaeSamtak a scris:

Noile sancțiuni intră în vigoare de la data de 27.02.2022, iar unele articole, printre care și cele referitoare la redobandire, au întrat în vigoare la data de 01.02. Problema ta am intampinat-o și eu. Fiind o contravenție săvârșită înaintea întrării în vigoare a noilor prevederi, mi s-ar fi părut normal să fie aplicate legea din momentul săvârșirii faptei.

Înțeleg ca logica e greșita, dar ce se poate face dpdv legal ,daca ei ma pun sa completez o cerere in care eu solicit reducerea cu o treime?

latka a scris:

Logica e gresita oricum, dupa cum ati observat ca scrie in art. 6 din codul civil conteaza data savirsirii faptei, consemnata in cazurile dvs. si ale colegului de "suferinta" prin PV de contraventie. Deci se aplica legea veche in ambele cazuri. Angajati-va avocat si dati politia in judecata, pentru nerespectarea art.6 cod civil.

Răspuns la discuția Permis suspendat
Buna ziua
Sunt in aceeași situație ca și colegul..
Ați putea sa ma ajutați cu memoriul scris?
Unde trebuie depus memoriul și cui trebuie adresat?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, nu este corect legal.
Nu se poate aplica legea noua.
Depuneți un memoriu scris ca să înțeleagă situatia de drept.

Buna ziua
Mi s-a suspendat permisul in data de 14.01.2022 pentru 90 zile și mi s-a eliberat dovada cu drept de conducere pana in data de 29.01.2022
Astăzi,07.02.2022 am promovat testul pentru redobândire și mi s-a spus ca beneficiez de o reducere cu o treime a suspendării , și nu la o luna cum a fost înainte.
Aici nu înțeleg ! Au dat OG-ul pe 28.01.2022 și au spus ca prevederile se aplica după 30 de zile.De ce articolul cu reducerea suspendării se aplica de la 1.02.2022?
Se poate face ceva in privința asta?
Va multumesc!